Ekonomika un finanses

Atsāks kompensēt zaudējumus par īpaši aizsargājamo dzīvnieku nodarītajiem postījumiem

Saeimas Preses dienests
10.09.2015

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti trešdien, 2. septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Sugu un biotopu aizsardzības likumā, paredzot, ka zemes īpašnieki atkal varēs saņemt kompensācijas par īpaši aizsargājamo nemedījamo un migrējošo sugu dzīvnieku izdarītajiem postījumiem.

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, saskaņā ar spēkā esošo likumu šāda iespēja lauksaimniekiem tika liegta no 2009. līdz 2014.gadam. Taču pagājušā gada martā Satversmes tiesa atzina šādu normu par neatbilstošu, jo tā nosaka pamattiesību nesamērīgu ierobežojumu.

Grozījumi arī paredz, ka zemes īpašnieki vai lietotāji kompensāciju turpmāk varēs saņemt, ja pirms tam būs veiktas nepieciešamās aizsardzības prasības. Tās minimālā līmenī būs jānosaka valdībai. Pie šādām prasībām pieskaitīs tādus pasākumus kā, piemēram, potenciāli apdraudošās teritorijas norobežošana ar žogiem, ganāmpulku apsargāšana vai putnu atbaidīšana.

Līdz ar izmaiņām paredzēts mainīt likuma normu par izbāžņu izgatavošanu, to attiecinot tikai uz īpaši aizsargājamu sugu dzīvniekiem. Grozījumos norādīts, ka šādu dzīvnieku izbāžņus drīkstēs izgatavot tikai no likumīgā ceļā iegūtiem medījamiem vai nemedījamiem dzīvniekiem vai likumīgā ceļā iegūtām zivīm. Patlaban likums noteic, ka jebkurš beigts īpaši aizsargājamas sugas zīdītājs vai putns ir valsts īpašums un tas jānodod Dabas muzejam.

Lai grozījumi stātos spēkā, tos vēl jāvērtē Saeimai. Tautsaimniecības komisija lūgs Saeimu grozījumus skatīt steidzamības kārtībā.

Saeimas Preses dienests

x

Paroles atgadināšana