Briseles koridoros lemj par mums

Pieņemtas atvieglotas prasības specifiskā riska materiāla izņemšanai

Rūta Rudzīte, LR Zemkopības ministrija (ZM)
01.04.2015

Eiropas Savienības (ES) Augu, dzīvnieku, pārtikas un barības pastāvīgās komitejas Bioloģiskās drošības sekcijas sanāksmē Briselē ES dalībvalstu eksperti atbalstīja Eiropas Komisijas Regulas projektu*. Tas paredz ES dalībvalstīm, kurām ir piešķirts nenozīmīga govju sūkļveida encefalopātijas (GSE) riska statuss, tostarp arī Latvijai, atvieglotus nosacījumus specifiskā riska materiāla (SRM) izņemšanai.

Turpmāk SRM, kas jāizņem kautuvēs no liellopiem, kuri vecāki par 12 mēnešiem, būs galvaskauss bez apakšžokļa, acis, galvas un muguras smadzenes. Savukārt SRM, kas jāizņem kautuvēs no aitām, kazām, kuras vecākas par 12 mēnešiem, būs galvaskauss, acis, mandeles, galvas un muguras smadzenes, bet no visa vecuma aitām, kazām – liesa un resnās zarnas.

Jaunie nosacījumi ir atzinīgi vērtējami, jo tādejādi vairs nebūs jāizņem kautuvē zarnas (no divpadsmitpirkstu zarnas līdz taisnajai zarnai) un apzarnis, kā arī daļa no mugurkaula. Līdz ar to ir sagaidāma blakusproduktu nozares attīstība un tiks iegūtas papildu izejvielas dzīvnieku barības ražošanai, kas izmanto racionālus liellopu izcelsmes blakusproduktus. Tas kopumā veicinās ekonomiskās situācijas uzlabošanu blakusproduktu izmantošanā.

Nosacījums stāsies spēkā brīdī, kad regulu publicēs ES Oficiālajā Vēstnesī. Līdz tam visās ES dalībvalstīs, kurām piešķirts nenozīmīga GSE riska statuss, ir jāturpina SRM izņemšana un iznīcināšana saskaņā ar patlaban vēl noteiktajām prasībām.

* Projekts paredz grozīt Regulas 999/2001* V pielikuma 2.punktu

LR Zemkopības ministrija (ZM)

x

Paroles atgadināšana