Latvijas tirgos

"Dobeles dzirnavnieks" pieņems 250 tūkstošus tonnas graudu, intensīvākajā kulšanas periodā strādājot visu diennakti

Maija Brikmane, Dobeles dzirnavnieks
14.07.2016

Šogad viens no lielākajiem Baltijas graudu pārstrādes uzņēmumiem AS "Dobeles dzirnavnieks" plāno pieņemt 250 000 tonnu graudu, intensīvākajā kulšanas periodā strādājot visu diennakti. Papildu elevatora izbūve ar jaudu 200 tonnu stundā, kā arī jauns pieņemšanas punkts Gulbenē kāpinās kopējo graudu pieņemšanas un uzglabāšanas kapacitāti. Turklāt pirmo reizi Latvijā uzņēmums pieņems cieto jeb durum kviešu ražu no sešām vietējo zemnieku saimniecībām.

"Dobeles dzirnavnieks" atbalsta cieto kviešu audzētājus finansiāli, 70% apmērā sedzot izmaksas sēklas iegādei sešām zemnieku saimniecībām, kas iesējušas cietos kviešus vismaz 250 hektāru platībā. "Izrādās, ka cieto kviešu graudus var kvalitatīvi audzēt arī mūsu zemē, tikai tiem nepieciešami īpaši apstākļi un zināšanas. Esam pateicīgi drosmīgajiem zemniekiem, kuri mums uzticējušies, atļāvušies eksperimentēt un šovasar novāks pirmo cieto kviešu ražu," saka Kristaps Amsils, "Dobeles dzirnavnieka" valdes priekšsēdētājs. Sadarbībā ar Stendes selekcijas staciju cieto kviešu audzēšanas tehnoloģiju izpēte notiek jau trešo gadu. Tiek strādāts arī pie citu kultūraugu - pārtikas miežu, auzu un vasaras cieto kviešu šķirņu - audzēšanas tehnoloģiju un īpašību izvērtēšanas.

Kopumā pēc "Dobeles dzirnavnieka" aplēsēm ziemāju ražas būs labas, lai arī dažviet bagātīgi mēslotie ziemāji guļ veldrē, kas var negatīvi ietekmēt graudu kvalitāti. Sausā pavasara dēļ prognozē mazāku vasarāju ražu. Pirmie ziemas mieži kulšanai plānoti nākamnedēļ, jūlija otrajā pusē. Rapsis un rudzi gaidāmi jūlija beigās, savukārt ziemas kvieši - augusta sākumā. Lielāko daļu uzņēmuma iepirkto graudu sastādīs pārtikas kvieši.

Kviešu cenas biržā pagaidām saglabājušās pagājušā gada līmenī, proti, 155-165 eiro par tonnu. Kaltēšanas un tīrīšanas izmaksas nav mainījušās. Ja graudus "Dobeles dzirnavniekam" pārdod līdz 2017. gada 1. maijam, par pieņemšanu un graudu uzglabāšanu papildus nav jāmaksā.

Graudu pieņemšana Dobelē notiks no plkst. 7.00 līdz pat 24.00, un intensīvākajā kulšanas periodā uzņēmums pieņems graudus visu diennakti. Elevatori, kā ierasts ražas laikā, strādās visu diennakti, septiņas dienas nedēļā. Papildus atklāts jauns graudu pieņemšanas punkts Gulbenē, Dzelzceļa ielā 6 - tā darba laiks tiks piemērots kulšanas intensitātei.

"Dobeles dzirnavnieks" turpina pilnveidot graudu pieņemšanas sistēmu. Līdz ar jauno ražu tiks pabeigts vērienīgs investīciju projekts graudu pieņemšanas un uzglabāšanas kapacitātes palielināšanai - jaunu graudu uzglabāšanas torņu izbūve. Kopējās projekta izmaksas ir 6,5 miljoni eiro, un tā rezultātā uzņēmuma graudu uzglabāšanas kapacitāte tiks palielināta par trešdaļu un sasniegs 150 000 tonnas. Arī pieņemšanas procesu varēs veikt ātrāk un efektīvāk - standarta situācijā uzņēmuma teritorijā zemniekiem nebūs jāpavada ilgāk par 30 minūtēm.

AS "Dobeles dzirnavnieks" iepērk mīkstos un cietos kviešus, rudzus, miežus, auzas un tritikāli, kā arī kā rapsi, griķus, zirņus un pupas. Uzņēmums lielāko daļu no graudiem pārstrādā, daļu realizē nepārstrādātā veidā vai uzglabā. Tā kā ir audzis pieprasījums gan pēc bioloģiski ražotas pārtikas, gan dzīvnieku barības, šogad uzņēmums iepirks arī bioloģiski audzētas pārtikas auzas un bioloģiski audzētus lopbarības kviešus, miežus, tritikāli, zirņus un pupas.

Par durum jeb cietajiem kviešiem

Cietie kvieši jeb Triticum durum (latīņu valodā durum - "ciets") ir cietākie no kviešu šķirnēm, tādēļ īpaši piemēroti izcilu makaronu jeb pastas pagatavošanai. Durum kviešu pasta ir blīva, stingra un īpaša, pateicoties augstajam augu valsts olbaltumvielu saturam un uzturvērtībai. Tajā ir magnijs, fosfors, mangāns un selēns. Satur maz piesātināto taukskābju, holesterīna un nātrija. Vidusjūras reģionā durum milti ir iecienīti arī maizes un citu miltu izstrādājumu pagatavošanai, it sevišķi plaši pielietoti picu pamatnes mīklās.

Par "Dobeles dzirnavnieku"

AS "Dobeles dzirnavnieks" ir viens no vadošajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem Baltijas valstīs. Tā galvenie darbības virzieni ir visa veida kviešu miltu, mannas, miltu maisījumu, makaronu, graudaugu pārslu, putraimu un dzīvnieku barības ražošana.

Dobeles dzirnavnieks

x

Paroles atgadināšana