Prognozes

Ziemāju raža zemāka kā pērn, vasarāju raža laba

Iveta Tomsone, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)
04.09.2013

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti, veicot iekulto ziemāju ražas apsekošanu, secinājuši, ka tā šogad ir par vidēji 20% zemāka kā 2012. gadā, savukārt vasarāju ražas līmenis ir tikpat augsts kā pērn. 

Augusta nogalē pirms vasarāju kulšanas LLKC speciālisti veica vasaras kviešu, miežu, auzu, vasaras rapša un griķu ražas otro prognozēšana, kā arī apkopoja iekultās ziemas kviešu, rudzu, tritikāles un ziemas rapša ražas.

Oskars Balodis, agronoms, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: „Veicot vasarāju labību prognozēšanu, secinājām, ka, pateicoties pietiekamajam mitrumam maijā, vasaras mieži un kvieši labi saceroja un arī turpmākie laika apstākļi vasarā lielākajā daļā Latvijas bija piemēroti labas ražas veidošanai. Izņēmums ir Latgales reģions, kur daudzviet lielā sausuma dēļ graudi ir ļoti sīki, līdz ar to ražas līmenis nedaudz zemāks.”

Vasaras kviešiem un miežiem LLKC šogad prognozē tādu pašu vidējās ražas līmeni kā pērn. Gan vasaras kviešiem, gan miežiem augstāko ražas līmeni LLKC prognozē Zemgales un Pierīgas reģionos – 3,7 t/ha vasaras kviešiem un 3,2 t/ha vasaras miežiem. Auzām vidējo ražu LLKC prognozē par 0,1 t/ha augstāku nekā 2012. gadā. Arī griķu lauki šobrīd izskatās labi un to vidējā raža varētu būt nedaudz augstāka kā 2012. gadā.

Lai arī jūnijā izskatījās, ka krustziežu spīduļa nodarīto postījumu rezultātā vasaras rapsim šogad augstas ražas nav gaidāmas, šobrīd, apsekojot laukus, vidējo ražu LLKC var prognozēt ap 1,9 t/ha, kas ir iepriekšējā gada līmenis.

Ziemāju labību un ziemas rapša kulšana jau ir pabeigta, tāpēc tika veikta zemnieku aptauja un vidējo iekulto ražu apkopošana.

Ziemāju raža vērtējama kā vidēji laba, tā šogad ir vidēji par 20% zemāka kā 2012. gadā, bet augstāka kā 2011.gadā. Pērnā gada rekordraža šogad netiks sasniegta, jo lielais karstums jūnijā un jūlijā būtiski ietekmēja graudu rupjumu. Augstāka raža iegūta no vēlajām ziemāju labību šķirnēm, jo tās karstums ietekmēja mazāk.

Ziemas rapša vidējā raža šogad ir 2,6 t/ha. Vidējo ražu līmenis ir zemāks kā pēdējos divos gados, jo liela daļa ziemas rapša lauku cieta no pārmērīgi garās ziemas. Laukos, kuri labi pārziemoja un, kur tika ievērota pareiza agrotehnika, ražas ir vērtējamas kā labas un ir robežās no 3–4 tonnām no hektāra.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)

x

Paroles atgadināšana