Kooperācija

Piena nozares kooperatīvi aktualizē mazo un vidējo saimniecību lomu tautsaimniecības attīstībā

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA)
12.11.2015

Otrdien, 10.novembrī, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) organizētajā Piena nozares darba grupas sanāksmē piena kooperatīvu vadītāji aktualizēja mazo un vidējo saimniecību lomu Latvijas tautsaimniecības attīstībā.

LLKA piena nozares darba grupas izbraukuma sanāksmē, kas norisinājās Jēkabpils novada Zasas pagastā, kooperatīvu vadītāji kā vienu no Latvijas tautsaimniecības attīstības instrumentiem uzsvēra mazo un vidējo piena saimniecību attīstību.

LLKA Piena nozares darba grupas vadītāja un piena kooperatīva „Pienupīte” vadītāja Mirdza Feldmane: „Ņemot vērā Latvijas lauku ģeogrāfiskās īpatnības un zemes resursu izmantošanas iespējas, kas galvenokārt skar Vidzemes, Latgales un Ziemeļkurzemes piena nozarē strādājošos lauksaimniekus, arī turpmāk nepieciešams atbalsts mazajām un vidējām saimniecībām, kurās ganāmpulka lielums ir līdz 100 govīm. Tas saglabātu nodarbinātību laukos, kā arī sekmētu tīras vides saglabāšanu. Taču, viens no aspektiem, kam zemniekiem joprojām ir jāpievērš uzmanība, ir piena kvalitātes nodrošināšana”.

Šobrīd Zemkopības ministrija, sadarbojoties ar lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām veic grozījumus Ministru kabineta noteikumos par prasībām svaigpiena apritei. Sanāksmē kooperatīvu vadītāji atbalstīja priekšlikumu ka ražotājam, uzsākot svaigpiena izplatīšanu jaunam pircējam, jāuzrāda pircējam saražotā svaigpiena testēšanas rezultātus par iepriekšējiem 6 mēnešiem. Šāds laika periods ir pietiekoši ilgs, lai objektīvi spriestu par ražotāja svaigpiena kvalitāti. Tāpat tika akceptēts arī priekšlikums, ka Lauksaimniecības datu centrs turpmāk elektroniski – ar īsziņas vai e-pasta starpniecību – informēs Pārtikas un veterināro dienestu un pircēju vai pārstrādātāju, ja kādā no laboratorijas testētajiem svaigpiena paraugiem konstatēta inhibitoru klātbūtne.

Sanāksmē tika sniegta informācija arī par Eiropas Savienības ārkārtas atbalsta 8,45 miljonu eiro apmērā sadali. Jau tika ziņots, ka ZM ir atbalstījusi LLKA Piena nozares darba grupas sniegto priekšlikumu minētā atbalsta piešķiršanai piena nozarē, nosakot, ka piena ražotājam tiks maksāts 11,79 EUR par piena tonnu par periodu no 2015.gada janvāra līdz 1.oktobrim, ar nosacījumu, ka uz 2015.gada 1.oktobri bija jābūt vismaz vienai slaucamai govij un veiktām piena piegādēm septembra mēnesī.

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA)

x

Paroles atgadināšana