30.07.2005, nra.lv, Lelde Petrāne
Vietējie kartupeļi ir pieprasītāki

Pašlaik vecie kartupeļi veikalos pieejami tikai vārīti un vakuuma iepakojumā

Lielveikalos šobrīd nopērkami tikai jaunie gan Latvijas saimniecībās audzētie, gan no citām valstīm – Polijas, Izraēlas un Ungārijas – ievestie kartupeļi.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības izpilddirektore Anda Rūtenberga informēja, ka lielākie kartupeļu audzētāji, kuriem ir aptuveni simts hektāru stādījumi, Latvijā ir Velnapurvs, Tēraudiņi, Īves, Priežkalni un Aloja Agro. Asociācijas pārstāve norādīja, ka kartupeļu audzētāji dažos Latvijas reģionos – Dobeles, Jelgavas, Rīgas, Limbažu un Cēsu apkārtnē – pašlaik cieš no sausuma. Diemžēl tieši šajās vietās izvietojušies lielākie kartupeļu audzētāji. Pēc savienības novērojumiem, patlaban vietējā tirgū populārākās kartupeļu šķirnes ir "Asterix", "Sante", "Fresko", "Agrija", "Laura", "Vineta" un citas.

Pārdod tikai vietējos

VP Market preses sekretārs Ivars Andiņš informēja, ka patlaban veikalos nopērkami tikai jaunie un Latvijā audzētie kartupeļi, jo "vietējie kartupeļi pārliecinoši izkonkurējuši importētos". Brīžos, kad vietējo kartupeļu nepietika, VP Market tos papildināja ar Polijā audzētajiem. "Pateicoties Ezerkauliņu saimnieku Kristīnes un Kaspara Brunovsku vadītajai Latvijā audzēto dārzeņu loģistikai, VP Market veikali saņem kartupeļus no vairākiem profesionāliem Latvijas kartupeļu audzētājiem – z/s Lazdiņi Jelgavas rajonā, z/s Velnapurvs un SIA Mārupe Rīgas rajonā, kā arī no z/s Lielpildavas Dobeles rajonā", stāstīja I. Andiņš, piebilstot, ka parasti veikaliem bez vietējiem kartupeļiem jāiztiek tikai vienu mēnesi gadā. Pašlaik veikalos Saulīte kartupeļi maksā, sākot no 21 santīma kilogramā, bet veikalos Maxima – no 26 santīmiem kilogramā.

Sveramos importē

Rimi Latvia veikalos pašlaik tiek tirgoti jaunie Latvijā audzētie kartupeļi, kas jau ir safasēti, kā arī no Ungārijas importētie beramie kartupeļi. "Tas ir tādēļ, ka jaunie vietējie kartupeļi pagaidām nav pieejami tik lielos apjomos, lai nodrošinātu sveramos kartupeļus visiem 75 Rimi veikaliem Latvijā. Taču vietējie kartupeļi sezonas laikā ir ļoti pieprasīti un iecienīti, un mēs tos tirgojam ļoti lielos apjomos," stāstīja Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Inta Krasovska. A. Rūtenberga gan norādīja, ka Rimi trūkstot vietējo audzētāju produkcijas, jo Latvijas kartupeļu audzētājus neapmierinot veids, kādā Rimi ar tiem sadarbojas, un saimniecības viena pēc otras atsakoties no sadarbības ar šo veikalu tīklu. Latvijā audzētajiem kartupeļiem cenas Rimi veikalos ir nedaudz augstākas nekā importētajiem no Ungārijas. Fasētos kartupeļus veikali šobrīd iepērk no vietējiem kartupeļu audzētājiem Nissi un ADS Pagrabs – vairumtirgotājiem, kas strādā ar vairākām zemnieku saimniecībām. "Pēc kāda laika veikalos būs pieejami arī zemnieku saimniecības Galiņi un, iespējams, arī Latfood kartupeļi," informēja I. Krasovska. Viņa norādīja, ka diemžēl pavasaros vietējie kartupeļi vairs nav tik kvalitatīvi – tie sāk bojāties un šajā laikā klienti labprātāk izvēlas importētos kartupeļus. Ja mēra kilogramos, Rimi veikalos gan sveramie, gan fasētie kartupeļi tiek pirkti aptuveni vienādi. "Klienti, kuriem svarīga ir cena, biežāk pērk beramos. Starpība cenā ir aptuveni 15% uz vienu kilogramu," stāstīja I. Krasovska.

Cenas zemākas

Elvi veikalu mārketinga daļas vadītāja Sanita Beķere informēja, ka "Elvi veikalos pārsvarā ir pieejami tikai jaunie kartupeļi par pieņemamām cenām, jo visi audzētāji ir kartupeļu cenas samazinājuši". Lai varētu piedāvāt atšķirīgu cenu līmeni, veikalos tiek tirgoti arī no Polijas un Izraēlas ievestie kartupeļi. Pašlaik vecie kartupeļi veikalos ir pieejami tikai vārīti un vakuuma iepakojumā. Liela atšķirība pieprasījumā pēc vietējiem un ievestajiem kartupeļiem nav jūtama. No Polijas ievestie kartupeļi Elvi veikalos maksā no 0,22 līdz 0,24 latiem kilogramā, Latvijā audzētie – no 0,23 līdz 0,25 latiem kilogramā, bet no Izraēlas ievestie – 0,19 lati kilogramā. Pircēji vairāk iegādājas tos kartupeļus, kas ir sabērti kastēs, jo cena uz vienu kilogramu tiem ir zemāka.

S. Beķere apgalvoja, ka Latvijā audzētie kartupeļi Elvi veikalos ir nopērkami visu gadu. "Kartupeļus Elvi veikali iepērk no dārzeņu vairumtirgotājiem Novita, LatBana, ADS Pagrabs. Konkrēta viena audzētāja, kura produkcija būtu nopērkama visos Elvi veikalos, nav. Liela daļa veikalu kartupeļus iepērk tieši no zemniekiem," stāstīja S. Beķere. Vislielākais pārdoto kartupeļu daudzums ir jūnijā, bet jūlijā pieprasījums samazinās par 25%. No augusta – tas katru mēnesi aug.
nra.lvLelde Petrāne