09.06.2009, nra.lv, Māra Lapsa
Oranži, balti un violeti. Burkāni

7888(Fragments) Burkāni Latvijā ir otra izplatītākā dārzeņu kultūra aiz galviņkāpostiem, tāpēc to šķirņu un hibrīdu klāsts pārdošanā ir plašs. Ar šo seleriju dzimtas sakņaugu esot bijuši pazīstami jau senie grieķi un romieši, pirmās galda burkānu šķirnes aptuveni pirms 150 gadiem selekcionētas Holandē, Dānijā un Francijā, bet Latvijā sēklu firmas katalogos tie minēti 1892. gadā (starp citu, tā bijusi burkānu šķirne "Nante").

Burkāni ir vieni no pazīstamākajiem uzturā izmantotajiem sakņaugiem, tos lieto arī ārstnieciskā nolūkā. Kuras šķirnes labāk izvēlēties savam mazdārziņam, kā burkānus kopt un uzglabāt, skaidro pieredzējušais SIA Kurzemes sēklas agronoms Māris Grīnvalds.

Kur stādīt

Šiem dārzeņiem piemērotākās ir vieglas līdz vidēji smagas dziļi sastrādātas augsnes, kuras ir vāji skābas vai neitrālas (vēlamā augsnes reakcija ir pH 6–7). Vieglākās augsnēs (smilts, mālsmilts) labāk audzēt agrās vai vidēji agrās šķirnes un hibrīdus, jo augsne pavasarī ātrāk iesilst, savukārt vidēji smagās smilšmāla augsnēs augušie burkāni labāk saglabāsies. "Burkānus nav vēlams sēt augsnē, kur ir daudz akmeņu, jo tad sakņaugs pret tiem atdursies un izaugs kroplīgs. Nav ieteicama arī kūdras augsne," brīdina speciālists.

Ja augsne ir pārāk mitra un sablīvējusies, burkānu saknes pastiprināti veido sānsaknes, bet skābās augsnēs, kurās trūkst kalcija, tie zaudē garšas īpašības un slikti glabājas.

Kā apstrādāt augsni

Pavasarī apstrādāta zeme, īpaši vieglākas augsnes, pastiprināti izžūst, tāpēc jāsēj uzreiz pēc augsnes sastrādāšanas vai vagu izveidošanas. "Pirms sējas augsne jābagātina ar komplekso minerālmēslojumu, izmantojot 50 līdz 70 gramus uz kvadrātmetru. Ja laiks ir sauss, lieto papildu mēslojumu Kalmaks (1 g uz litru ūdens vai 10 g uz spaini). Rudens pusē, pirms novākšanas, to var lietot trīs vai vairāk reižu ik pēc 10 dienām," skaidro Māris Grīnvalds.
nra.lvMāra Lapsa