Ekonomika un finanses

Jauni ciltsgrāmatas kārtošanas noteikumi

Ilze Vabole, AgroPols
19.05.2011

Zemkopības ministrija (ZM) izstrādājusi Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu „Liellopu, cūku, aitu, kazu un zirgu ciltsgrāmatas kārtošanas noteikumi”, informēja ZM sabiedrisko attiecību speciāliste Viktorija Kalniņa. To 19. maijā izsludināja valsts sekretāru sanāksmē.

Noteikumu projekts paredz atbilstības kritērijus ciltsgrāmatā ierakstāmajiem dzīvniekiem, ciltsgrāmatas iedalījumu un kārtību, kādā šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijas ieraksta dzīvnieku ciltsgrāmatā un glabā informāciju par ciltsgrāmatā ierakstītajiem dzīvniekiem.

Šobrīd vienas dzīvnieku šķirnes ciltsgrāmatu var kārtot divas un vairāk organizācijas, līdz ar to noteikumu projekts paredz, ka tām ciltsgrāmatas kārtošanas procesā jāsadarbojas, lai nodrošinātu sekmīgu ciltsgrāmatas kārtošanas darbu. Noteikumos paredzēts, ka organizācijai jāizstrādā dzīvnieka individuālās uzskaites kartiņa jeb ciltskartiņa, kurā norāda svarīgākos datus par dzīvnieku, un, pamatojoties uz ciltskartiņā norādītajiem datiem, organizācija var ierakstīt dzīvnieku ciltsgrāmatā.

Jaunie noteikumi paredz, ka ciltsgrāmatā ieraksta tikai tādu vaislinieku, kas saņēmis vaislinieka sertifikātu, jo ciltsgrāmatā ir lietderīgi ierakstīt tikai tādus vaisliniekus, no kuriem iegūst pēcnācējus. Savukārt attiecībā uz sieviešu kārtas dzīvniekiem noteikumi paredz, ka ciltsgrāmatā ieraksta tikai tādu dzīvnieku, kam ir pēcnācēji un noteikta produktivitāte, tādējādi nodrošinot, ka ciltsgrāmatā uzņem tikai kvalitatīvākos sieviešu kārtas dzīvniekus.

Ņemot vērā, ka valsts aģentūras „Lauksaimniecības datu centrs” (LDC) un organizāciju datu bāzes regulāri tiek uzlabotas un papildinātas, ganāmpulku īpašniekiem par vairāku sugu dzīvniekiem vairs nav nepieciešams organizācijā iesniegt dokumentus papīra formā. Turpmāk ganāmpulka īpašniekam par gaļas šķirnes liellopiem, cūkām un zirgiem iesniegums dzīvnieku uzņemšanai ciltsgrāmatā organizācijā jāiesniedz tikai vienu reizi un turpmāk organizācija pieejamās datubāzēs seko līdzi, lai regulāri tiktu uzņemti ciltsgrāmatā visi atbilstošie ganāmpulka dzīvnieki. Par pārējo sugu dzīvniekiem (par piena šķirnes liellopiem, aitām un kazām) īpašnieks organizācijā iesniedz iesniegumu par katru reizi, kad dzīvniekus nepieciešams uzņemt ciltsgrāmatā.

Tāpat noteikumu projekts paredz, ka organizācija, kas izbeidz savu darbību vai zaudē šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijas statusu, datus par ciltsgrāmatā ierakstītajiem dzīvniekiem nodod LDC arhīvā, tādējādi tiks nodrošināts, ka dati par ciltsgrāmatā ierakstītajiem dzīvniekiem tiek saglabāti un ir pieejami organizācijai, kas turpina kārtot ciltsgrāmatu.

Plānots, ka jaunie noteikumi stāsies spēkā ar 2011. gada 1. jūliju un tie aizstās šobrīd spēkā esošos MK 2001. gada 3. aprīļa noteikumus Nr.158 „Valsts ciltsgrāmatas kārtošanas noteikumi”.

Plašāka informācija: http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40217080

AgroPols

x

Paroles atgadināšana