Ekonomika un finanses

Latvijā ar 2015. gadu tiks īstenota mazo lauksaimnieku atbalsta shēma

Ilze Vabole, AgroPols
25.07.2013

Trešdien, 24. jūlijā, Zemkopības ministrijā notika Lauksaimnieku nevalstisko organizāciju konsultatīvās padomes sēde, kuras laikā zemkopības ministre Laimdota Straujuma ar lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem pārrunāja atbalsta iespējas mazajiem lauksaimniekiem nākotnes tiešo maksājumu sistēmas ietvaros, informēja ZM sabiedrisko attiecību speciāliste Viktorija Kalniņa. Sēdē nolēma, ka Latvijā ar 2015. gadu tiks īstenota mazo lauksaimnieku atbalsta shēma. Lauksaimnieki, kuri izvēlēsies piedalīties šajā atbalsta shēmā, saņems ikgadēju maksājumu par saimniecību 500 eiro apmērā, neatkarīgi no tā, cik hektāru zemes būs saimniecībā.

Mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas ieviešanas mērķis ir saglabāt dzīvotspējīgus laukus un samazināt administratīvo slogu gan mazajiem lauksaimniekiem, gan administrējošām iestādēm. Lauksaimniekiem 2015. gadā būs izvēles iespējas – saņemt atbalstu standarta tiešo maksājumu shēmās (vienotais platības maksājums vai pamata maksājuma shēma, zaļināšanas maksājums, saistītais atbalsts) vai saņemt atbalstu mazo lauksaimnieku shēmā.

Paredzams, ka izšķirošais faktors izvēlei par dalību mazo lauksaimnieku atbalsta shēmai būs atbalsta summa. Ja lauksaimniekam šķitīs saistošs 500 eiro atbalsta maksājums par saimniecību, tad lauksaimnieks pievienosies mazo lauksaimnieku atbalsta shēmai, savukārt, ja lielāku atbalstu būs iespējams saņemt no standarta tiešajiem maksājumiem, tad lauksaimnieks noteikti attieksies no dalības mazo lauksaimnieku shēmā.

Lauksaimnieki, kuri pievienosies mazo lauksaimnieku atbalsta shēmai, varēs izmantot arī shēmas sniegtās priekšrocības – atbrīvojumu no zaļināšanas prakšu īstenošanas un atbrīvojumu no savstarpējās atbilstības prasību izpildes kontrolēm un samazinājumiem. Tāpat paredzams, ka ikgadēja pieteikšanās shēmai būs vienkāršota. Pieteikties mazo lauksaimnieku atbalstam varēs tikai vienu reizi – 2015. gadā līdz oktobrim, savukārt izstāties no atbalsta shēmas un pāriet uz standarta shēmas atbalstu varēs jebkurā gadā pēc 2015. gada. Plānots, ka 2015. gadā mazo lauksaimnieku shēmai varēs pieteikties tikai tie mazie lauksaimnieki, kuri ir izveidojuši saimniecības jau šobrīd.

Jau vēstīts, ka laika posmā no šā gada 24. jūnija līdz 26. jūnijam Luksemburgā notika ES Lauksaimniecības ministru padomes sanāksme un trialoga – Eiropas Komisijas, Eiropas Padomes un Eiropas Parlamenta, noslēguma sarunas par Kopējās lauksaimniecības politikas reformu, tostarp nākotnes tiešo maksājumu sistēmu. Lai gan formāli vēl nav apstiprinātas regulas, par kurām panāktas vienošanās, tomēr Latvijā Zemkopības ministrija ir uzsākusi aktīvas diskusijas ar lauksaimnieku organizācijām par dalībvalsts izvēlēm tiešo maksājumu sistēmas ieviešanai ar 2015. gadu.

AgroPols

x

Paroles atgadināšana