Ekonomika un finanses

Atvieglos reģistrācijas kārtību veterinārārstiem

Saeimas Preses dienests
18.01.2017

Veterinārārstiem plānots vienkāršot reģistrēšanos – turpmāk tas būs jādara tikai Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD). To paredz grozījumi Veterinārmedicīnas likumā, ko Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 17.janvārī, atbalstīja izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā.

Patlaban saskaņā ar likumu veterinārārstu reģistrāciju veic gan PVD, gan Latvijas Veterinārārstu biedrība.

Grozījumi mazinās administratīvo slogu gan ārstiem, gan biedrībai. Saskaņā ar grozījumiem biedrība veiks tikai veterinārārstu sertifikāciju un uzturēs to reģistru. Izmaiņas arī noņems pienākumu praktizējošiem dzīvnieku ārstiem rakstiski informēt PVD par prakses sākšanu.

Likumprojekts paredz pienākumu dzīvnieku īpašniekiem turpmāk veterinārārstiem ziņot arī par nedzīvi piedzimušajiem dzīvniekiem. Patlaban likums prasa ziņot par dzīvnieka nobeigšanos, abortiem, kā arī dzīvnieku saslimšanām un infekcijām.

Grozījumi precizēs arī kompensāciju izmaksu bišu īpašniekiem. Turpmāk arī Amerikas peru puves apkarošanas laikā iznīcinātajām bišu saimēm noteiktās kompensācijas varēs saņemt pilnā apmērā, ja dzīvnieku īpašniekam būs saglabājušies pirkuma dokumenti par iegādātajām bišu saimēm. Patlaban valsts sedz zaudējumus 50 procentu apmērā no šādas bišu saimes vērtības.

Lai uzlabotu dzīvnieku uzraudzības kontroli saistībā ar Āfrikas cūku mēra straujo izplatību, turpmāk valsts galvenajam pārtikas veterinārajam inspektoram būs tiesības izdod rīkojumu par apkarošanas pasākumiem līdz brīdim, kamēr to būs izdarījusi valdība. Šāda kārtība nepieciešama, jo daudzas prasības ir saskaņojamas ar Eiropas Savienību (ES), kas ir laikietilpīgi, taču Āfrikas cūku mēra dēļ tās ir jāievieš nekavējoties, skaidro likumprojekta autori. Rīkojums attieksies uz dzīvnieku īpašniekiem, kuru dzīvnieku novietnes atrodas ES noteiktajās ierobežojumu zonās, kā arī pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem un kuru uzņēmumi atrodas minētajās zonās.

Grozījumi arī paredz uzdevumu valdībai noteikt diagnostikas metodes dzīvnieku akvakultūras infekcijas slimībām.

Tiesiskais regulējums attiecas uz 800 veterinārārstiem, 158 uzņēmumiem, kuros tiek turēti akvakultūras dzīvnieki, 3,7 tūkstošiem bišu saimju īpašniekiem, kā arī jebkuru dzīvnieku īpašnieku.

Veterinārmedicīnas likuma mērķis ir regulēt dzīvnieku infekcijas slimību profilaksi un apkarošanu, veterinārmedicīnisko praksi, dzīvnieku izcelsmes produktu apriti, dzīvnieku un to izcelsmes produktu importa un tranzīta veterināro kontroli un noteikt valsts un pašvaldību institūciju, kā arī personu tiesības un pienākumus attiecīgajās jomās.

Veterinārmedicīnas likuma grozījumi trīs lasījumos vēl jāatbalsta Saeimai.

Saeimas Preses dienests

x

Paroles atgadināšana