Citas ziņas sadaļā
Augkopības izcelsmes cūkkopībā izmantoto barības līdzekļu tirgus
Kūdras resursu lielvalsts - Latvija
Piena iepirkuma cena turpina lejupslīdi
Gulbe: Lauksaimniecības produktu cenas veikalos dažādās valstīs ietekmē PVN atšķirības
Aptauja: 98% bērnu garšo sulas
Šokolādes tests 2016: Deviņas no desmit lielveikalu privāto preču zīmju šokolādēm neilgtspējīgi ražotas
Zemas cenas: pircējiem labi, zemniekiem smagi. Saruna ar Ingūnu Gulbi
Eksperti: Par spīti problēmām, piensaimniecībai joprojām ir augsts attīstības potenciāls
Piensaimniecības virs ūdens notur tikai subsīdijas
KP: svaigpiena iepirkuma cena atkarīga no tirgus apstākļu kopuma
Apskati, analīzes, vērtējumiSadārdzināsies piena produktiAndra Ūdre, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūts (LVAEI)
28.05.2010 Izskatās, ka tuvākajā laikā Latvijas iedzīvotājiem jārēķinās ar to, ka par piena produktiem būs jāmaksā vairāk. Par to liecina gan būtisks piena iepirkuma cenu kāpums Latvijā, gan arī tas, ka starptautiskajos tirgos piena produktu cenas ir palielinājušās. Neskatoties uz zemo iedzīvotāju pirktspēju Latvijā, tie ražotāji, kas pamatā strādā vietējā tirgū, būs spiesti paaugstināt gatavo produktu pārdošanas cenas, jo nevarēs sabalansēt izdevumus par iepirkto pienu ar ienākumiem par pārdotajiem piena produktiem, uzskata LTVC vadītāja Ingūna Gulbe. Piena iepirkuma cena Latvijā kopš pagājušā gada jūlija, kas bija pati zemākā pagājušajā gadā un bija 112,11 Ls/t, ir pieaugusi par 60,36 Ls/t un sasniegusi 172,46 Ls/t šī gada aprīlī, liecina Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LVAEI LTVC) rīcībā esošā informācija. Izskatās, ka tuvākajā laikā Latvijas iedzīvotājiem jārēķinās ar to, ka par piena produktiem būs jāmaksā vairāk. Par to liecina gan būtisks piena iepirkuma cenu kāpums Latvijā, gan arī tas, ka starptautiskajos tirgos piena produktu cenas ir palielinājušās. Neskatoties uz zemo iedzīvotāju pirktspēju Latvijā, tie ražotāji, kas pamatā strādā vietējā tirgū, būs spiesti paaugstināt gatavo produktu pārdošanas cenas, jo nevarēs sabalansēt izdevumus par iepirkto pienu ar ienākumiem par pārdotajiem piena produktiem, uzskata LTVC vadītāja Ingūna Gulbe. Eiropā sviesta tirgi ir augoši, lai gan cenas ir stabilas un atrodas atkarībā no valūtu kursu svārstībām. Piedāvājums ir ierobežots, jo sezonas sākumā lielākā daļa no iepirktā piena tika novirzīta siera un citu ES iekšējam patēriņam paredzētu produktu ražošanai. Ņemot vērā nepietiekamo Okeānijas sviesta piedāvājumu, Eiropas un ASV sviesta pieprasījums starptautiskajā tirgū var palielināties. Kopējais sviesta piedāvājums var būt nepietiekams visā turpmākajā gada periodā. Sviesta eksporta FOB cenas 3,600-4,350$/t tikai nedaudz atpaliek no 2008. gada augstā līmeņa.
Siera ieprasījums ir aktīvs, un cenas palielinās. Tā eksporta FOB cenas 3,800-4,150$/t nedaudz atpaliek no 2009. gada beigu augstā līmeņa. Salīdzinājumā ar citiem pārstrādes produktiem, vājpiena pulvera tirgus ir lēnāks un piedāvājums ir pietiekams. Bez tam, palielinoties iepirktā piena apjomiem Eiropā vasaras periodā, tiks saražoti papildus apjomi. Arī ASV eksporta piedāvājums ir pietiekams. Vājpiena pulvera eksporta FOB cenas 3,050-3,800$/t pārsniedz 2009. gada līmeni.
Pilnpiena pulvera Eiropas piedāvājums ir ierobežots sakarā ar lielākiem pilnpiena produktu ražošanas apjomiem. Okeānijas piedāvājums ir nepietiekams. Pilnpiena pulvera eksporta FOB cenas 3, 550-4,000$/t pārsniedz 2009. gada līmeni.
Visās nozīmīgākajās piena produktu ražotājvalstīs piena iepirkuma cenas palielinās, tomēr pieauguma apmēri ir atšķirīgi. Vecajās ES dalībvalstīs iepirkuma cenas 2010. gada pirmajos mēnešos caurmērā par 5-15% pārsniedz 2009. gada vasaras līmeni. Austrumeiropas valstīs pieaugums ir 20-30%.
Kopumā pēdējo gadu laikā vājpiena pulvera un siera cenu virzība atbilst piena iepirkuma cenu dinamikai. Saglabājoties piena iepirkuma cenu palielinājumam, var prognozēt arī vājpiena pulvera un siera cenu pieaugumu. Tomēr cenu palielinājums nepārsniegs pēdējo gadu maksimumu. |