Apskati, analīzes, vērtējumi

Lauksaimniecības produktu tirgū izaugsme atkal pierimusi

Andris Bebrs, AgroPols
08.10.2010

Saka, ka prieki nevar būt pastāvīgi - tad notrulinās pati prieka sajūta. Par to laikam rūpējas tirgi. Praktiski tikai cūkgaļas tirgū saglabājusies izaugsme - gan cenu, gan apjomu zinā. Visās citās produktu grupās jaunākā pieejamā informācija liecina, ka labā gadījumā iestājusies stabilitāte.


Lauksaimniecības produktu tirgū izaugsme atkal pierimusi

Caurskatot šonedēļas laikā atjaunoto tirgus informāciju par vairumu no produktiem (skatiet mūsu portāla sadaļu "Nozaru tirgus dati" ), jāatzīst, ka vispārējā izaugsme nav bijusi ilgstoša un tā vairumā produktu grupu atkal transformējusies stabilizācijā.
Tomēr atcerēsimies, ka vairumā produktu grupu (liellopi, cūkas, piens, olas) skaidri parādījies, ka stabilizācija vairumā gadījumu iestājusies salīdzinoši zemākajos cenu līmeņos. Izņēmums ir vien laukaugi un eļļaugi, kuriem cenu līmenis pagājušo gadu pārsniedz tuvu 2 reizēm.
Tomēr, ievērojot tiešos un netiešos laukaugu ražotāju zaudējumus šā gada ražas novākšanas laikā, esam ļoti piesardzīgi, vēl neļaujot vietu lielam optimismam, ka šis cenu palielinājums varētu pārskatāmā nākotnē sniegt kādu nozīmīgu ieguldījumu lauksaimnieku ienākumos ...
Cūku liemeņu cenas pēc izaugsmes un reaktīvās nosvārstīšanās ir tikai stabilizējušās. Un joprojām nevar teikt, ka tas nozīmējis Latvijas izcelsmes cūku atgriešanos Latvijas patēriņa tirgū. Un arī nevar teikt - ka tajā jau būtu atspoguļojies lopbarības izmaksu pieaugums.
Liellopu gaļas ražotājiem  cenu izaugsme gan skaidri iezīmējusies, tomēr tās joprojām ir ārkārtīgi zemas un pieaugums ļoti lēns. Un arī kaušanas apjomos Latvijā nav nozīmīgas izaugsmes.
Putnkopības produkcijas ražotājiem - cenas šūpojas normāli prognozētā līmenī, tomēr olām jaunais līmenis ir par ~20% zemāks kā agrāk pierastais.
Eļļaugu tirgū  izaugsme atkal mazliet atjaunojusies - tomēr, pagaidām šķiet - tā tagad vairāk ir regulāro svārstību ietvaros.
Nepatīkamāka ziņa ir no piena tirgiem. Kaut arī saglabājas pozitīvas prognozes par siera tirgu attīstību Eiropā un pasaulē - galveno piena satura daļu - vājpiena un sviesta tirgu attīstība pēdējos mēneōs liecina, ka izaugsme ir apstājusies, un tas vairo mūsu bažas, vai paaugušās svaigpiena pārdošanas Latvijā ir pietiekami ilgtspējīgas. Ceram, ka prakse mūsu bažas neapstiprinās.

Detalizētākai informācijai  - lūdzam iegriezties mūsu portāla sadaļas "Nozaru tirgus dati" - attiecīgo produktu produktu grupu nodaļās.
Ja ir papildu jautājumi, uz kuriem neesam atbildējuši ar savu publicēšanai sagatavoto informāciju - rakstiet par to mums.

AgroPols

x

Paroles atgadināšana