Apskati, analīzes, vērtējumi

Ziemāju sējumi cietuši visā Latvijā, smagākā situācija Zemgalē

Iveta Tomsone, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)
25.03.2014

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) veiktais ziemāju stāvokļa apsekojums Latvijā liecina, ka vissliktākā situācija ir Zemgalē, kur nāksies pārsēt līdz pat 80% no graudaugu sējumiem. Citos Latvijas reģionos ziemāji skarti mazāk, taču kailsala ietekmi uz saimniekošanu izjutīs teju katrs graudu audzētājs.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis: "Šis ir kārtējais gads, kad piedzīvojam netipiskus laikapstākļus, kas šogad augkopjiem nes salīdzinoši lielus zaudējumus - viena hektāra pārsēšanas izmaksas ir apmēram 100 eiro uz hektāru, atkarībā no sēklas cenas. Taču saimnieciskie zaudēji ir lielāki, ņemot vērā jau rudenī veiktos ieguldījumus. Mēs redzam, ka Zemgalē izsalušas pat ziemcietīgās kviešu šķirnes, bet pārējā Latvijā situācija ir labāka tajos laukos, kurus saimnieki iesēja salīdzinoši vēlu un izvēlējās mūsu klimatiskiem apstākļiem piemērotākas šķirnes, kas, gan ir mazāk ražīgas."

Marta otrajā pusē veiktais ziemāju stāvokļa apsekojums liecina, ka no kopumā ar ziemas rapšiem apsētajiem apmēram 60 000 ha kailsala dēļ izsaluši vairāk nekā 40 000 ha jeb 70 līdz pat 80% no sējumiem. Vissliktākā situācija ir Zemgalē, kur pēc LLKC ekspertu vērojumiem atsevišķās saimniecībās pārsēt nāksies pat 100% ziemas rapšu sējumu. Latvijā kopumā salīdzinoši labā stāvoklī ir tikai apmēram 10% no apsekotajiem rapšu sējumiem.

Sliktā stāvoklī ir arī ziemas kviešu sējumi - no 260 000 ha izsaluši vairāk nekā 156 000 ha jeb 60 līdz 70%. Lielākie postījumi ir Zemgalē, kur salīdzinoši labā stāvoklī ir tikai 10% no apsekotajiem sējumiem. Citos reģionos ziemas kviešu sējumu izdzīvojuši labāk.

Ziemas mieži iesēti apmēram 3000 ha un no tiem izsaluši 70% jeb apmēram 2100 ha.

Vērtējot ziemāju stāvokli Latvijas reģionos, LLKC eksperti secina, ka nosacīti labāk tie pārziemojuši Kurzemē, mazāk postījumu ir arī Latgalē, savukārt Vidzemē situāciju vērtē kā normālu, jo šeit tradicionāli ir bargāki ziemošanas apstākļi un daļa ziemāju tiek pārsēti ik gadu.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)

x

Paroles atgadināšana