Mežs

PVD pieņem nomedītās lapsas un jenotsuņus trakumsērgas vakcinācijas efektivitātes kontrolei

Ilze Meistere, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD)
19.10.2010

Lai kontrolētu 2010. gada meža zvēru trakumsērgas vakcinācijas efektivitāti, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no 18. oktobra līdz 15. decembrim no medniekiem pieņems lapsas un jenotsuņus (4 dzīvniekus uz 100 km2) laboratoriskai izmeklēšanai.

Divu mēnešu laikā plānots pieņemt un izmeklēt 2 395 dzīvniekus.

Mednieku kolektīviem nomedītos dzīvniekus jāpiegādā sava novada PVD pārvaldē. Par katru nomedīto dzīvnieku mednieks saņems 7 latus.

Papildus informācija par formalitātēm un apmaksas kārtību ir pieejama PVD pārvaldēs visā Latvijā.

2009. gadā veiktie trakumsērgas vakcinācijas efektivitātes pētījumi liecina, ka 72% no 3 154 nomedītajiem un izmeklētajiem dzīvniekiem vakcīnu bija saņēmuši, bet 50% dzīvnieku bija izstrādājusies imunitāte pret trakumsērgu.

Jāatgādina, ka trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība, kas izplatīta visā Latvijas teritorijā. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt - lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Trakumsērgas izplatība Latvijā pakāpeniski turpina samazināties. Pārtikas un veterinārā dienesta 2010. gadā veiktās pārbaudes liecina, ka trakumsērgas gadījumu skaits, salīdzinot ar 2009. gada šo pašu periodu ir samazinājies par 70%, savukārt, salīdzinot ar 2005. gadu, kad PVD uzsāka meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, trakumsērgas gadījumu skaits samazinājies septiņas reizes.

Ja 2005. gadā tika konstatēts 421 dzīvnieku saslimšanas gadījums ar trakumsērgu, tad 2009. gadā tie bijuši 69, bet 2010. gada 9 mēnešos 15 gadījumi. Lielākā daļa no saslimušajiem bijuši meža dzīvnieki, pārsvarā - lapsas un jenotsuņi.

Lai arī trakumsērgas gadījumu skaits katru gadu turpina samazināties, tā joprojām ir aktuāla problēma Latvijā, tādēļ PVD divas reizes gadā - pavasarī un rudenī veic meža dzīvnieku vakcinēšanu pret trakumsērgu.

Liela loma trakumsērgas izskaušanā ir mājas dzīvnieku, īpaši to mājas dzīvnieku, kas tiek turēti lauku sētās, vakcinācijai pret trakumsērgu. PVD pārbaudes liecina, ka katrā trešajā no pārbaudītajām dzīvnieku novietnēm, saimnieki nebija vakcinējuši pret trakumsērgu suņus un kaķus.

Savvaļas dzīvnieku orālo vakcināciju pret trakumsērgu PVD veic kopš 2005. gada.

Trakumsērgas apkarošana ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm. PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD)

x

Paroles atgadināšana