Mežs

Šonedēļ konstatēti 15 ĀCM gadījumi mežacūku vidū; pirmoreiz - Ilzeskalnā un Mārsnēnos

Ingrīda Mičāne, Nac.ag. LETA
13.06.2016

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori laikā no 6. līdz 10.jūnijam konstatējuši 15 jaunus Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumus mežacūku populācijā, turklāt pa vienam gadījumiem pirmo reizi konstatēti Rēzeknes novada Ilzeskalna pagastā un Priekuļu novada Mārsnēnu pagastā, aģentūru LETA informēja PVD.

Citos šo novadu pagastos mēra gadījuma šogad konstatēti jau iepriekšējos mēnešos.

Visvairāk - četri saslimšanas gadījumi - konstatēti Alūksnes novadā, kur slimās mežacūkas atrastas Jaunalūksnes, Liepnas, Susāju un Alsviķu pagastā. Pa diviem gadījumiem konstatēts Raunas novada Raunas pagastā un Kocēnu novada Vaidavas pagastā, bet pa vienam - Valkas novada Zvārtavas pagastā, Apes novada Virešu pagastā, Priekuļu novada Kocēnu pagastā, Strenču novada Jērcēnu pagastā un Beverīnas novada Brenguļu pagastā.

Līdz ar to šogad konstatētas 467 ar ĀCM slimas mežacūkas 49 novadu 148 pagastos, kā arī divās pilsētās - Pļaviņās un Rēzeknē. Savukārt pērn kopumā atrastas 1048 ar ĀCM inficētas mežacūkas.

Mājas cūku populācijā kaite kopš tās uzliesmošanas 2014.gada jūnijā skārusi 213 cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Salacgrīvas, Alojas un Daugavpils novadā.

PVD vairākkārt akcentējis, ka efektīvākais slimības apkarošanas veids ir mežacūku populācijas samazināšana līdz vienam dzīvniekiem uz diviem kvadrātkilometriem, kā arī biodrošības ievērošana gan medībās, gan saimniecībās un uzņēmumos, kur audzē cūkas.

Kopumā no pagājušā gada 20.novembra nomedītas 3500 mežacūku mātītes, medniekiem izmaksājot 100 eiro par katru nomedīto dzīvnieku no Eiropas Savienības (ES) finansētas programmas 350 000 eiro apjomā. Programma tika turpināta arī šogad, jo ES akceptēja papildus 1,2 miljonu eiro piešķīrumu programmai, kas nozīmē, ka vēl par apmēram 12 000 mežacūku tiks maksātas prēmijas.

Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem Latvijā ir vairāk nekā 70 000 mežacūku.

2014.-2015.gada medību sezonā nomedīta 44 871 mežacūka - 75% no plānotā skaita. 2015.-2016.gada medību sezonā nomedīts vairāk nekā 45 000 mežacūku, sezonā pieļaujamais medību limits ir 58 000 dzīvnieku.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Nac.ag. LETA

x

Paroles atgadināšana