Prognozes

LLKC augkopības eksperti: ziemāju stāvoklis ir cerīgs

Iveta Tomsone, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)
09.01.2014

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības eksperti informē, ka ziemāju – graudaugu un rapša – sējumi Latvijā šobrīd ir labā stāvoklī un, ja iestājoties meteoroloģiskajai ziemai, sniegs uzkritīs uz sasalušas zemes, tie pavasari sagaidīs tikpat topošajai ražai cerīgi.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis: „Aizvadītā gada rudens bija ļoti labvēlīgs laicīgai ziemāju sējai, un tas deva iespēju sējumiem sagatavoties uzkrāt barības vielas pirms gaidāmās ziemas. Jāteic gan, ka šobrīd prognozēt rudenī gaidāmās ražas nav iespējams, jo tās var ietekmēt laika apstākļi vēl gaidāmajā ziemā, pavasarī un vasarā un tos, kā zināms, iepriekš nav iespējams paredzēt.”

LLKC augkopības speciālisti ziņo, ka ziemāju sējumi labā stāvoklī ir gan Kurzemē, gan Vidzemē, gan Latgalē. Labi sacerojušas kā graudaugu agrās šķirnes, tā arī vēlākās. Tomēr ir daži izņēmuma lauki gan Zemgalē, gan arī Latgalē, kur ziemāju zelmenis ir pārāk liels. Pie vainas, iespējams, ir ļoti agra sēja, palielināta izsējas norma, kā arī labvēlīgi apstākļi cerošanai. Iestājoties ziemai, šādos sējumos ir palielināts izsušanas risks.

Arī ziemas rapša lauki visā Latvijā ziemas apstākļiem sagatavojušies labi – rapša rozetei ir pietiekams lapu skaits, kā arī labi attīstīta sakņu sistēma. Tomēr, līdzīgi kā graudaugu ziemājiem, atsevišķās vietās rapsis jau ir nedaudz pāraudzis. Tas noticis pārāk agras sējas un augšanas regulatoru neizmantošanas dēļ. Pāraugušam rapsim ziemas nelabvēlīgie apstākļi var kaitēt vairāk.

Oskars Balodis: „Gan graudaugu ziemājiem, gan rapsim zemnieki ir ielikuši labu pamatu labām ražām, bet prognozēt ražas līmeni varēsim, pavasarī atjaunojoties veģetācijai. Pirms meteoroloģiskās ziemas iestāšanās, ziemāju labai pārziemošanai svarīgi, lai vispirms augsne sasalst un tikai pēc tam izveidojas sniega sega. Tad viss būs kārtībā. Jācer arī, ka uz tiem laukiem, kur sakrājies liekais ūdens, tas pagūs nosūkties. Ja ūdens peļķes strauji sasals, cietīs apakšā esošie ziemāji.”

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)

x

Paroles atgadināšana