Prognozes

Eiropā laikapstākļi ziemāju sējumiem ir labvēlīgi

Ingrīda Mičāne, Nac.ag. LETA
30.11.2015

Lielākajā Eiropas daļā no oktobra beigām līdz novembra vidum gaisa temperatūra turējusies virs vidējās, līdz ar to ziemāju sējumi attīstījušies labi, savā novembra pārskatā ziņo Agrāro resursu monitoringa kompānija (MARS).

Lielbritānijā, Francijā, Vācijā, Skandināvijā un Baltijā gaisa temperatūra bija augstākā kopš novērojumu sākšanas 1975.gadā. Siltie laika apstākļi veicināja ziemāju kultūru attīstību.

Laika apstākļi uzlabojušies arī Polijā, Ukrainā un Krievijā. Šajās valstīs nolija bagātīgas lietavas un gaisa temperatūra bija nosacīti augsta. Taču iepriekš vērojamie nelabvēlīgie laika apstākļi, iespējams, atstās kādu negatīvu ietekmi uz gaidāmo ražu, taču tas vēl ir atkarīgs no laika apstākļiem ziemā un pavasarī.

Atsevišķās Centrālās un Austrumeiropas daļās nokrišņu daudzums oktobra otrajā pusē un novembra sākumā bija mazāks nekā parasti. Tas ļāva sekmīgi veikt ziemāju sēju un augiem sadīgt.

Saskaņā ar portāla "graudi.lv" informāciju šogad Eiropas Savienībā pārtikas kviešu ražība ir 51,7 centneri, bet lopbarības kviešiem - 32 centneri no hektāra. Pagājušajā gadā attiecīgie rādītāji bija 61,4 un 33,5 centneri no hektāra.

Kā ziņots, arī Latvijā patlaban ziemāju platībās ir pietiekami attīstīta sakņu sistēma, kas nodrošina augu labu pārziemošanu. Līdz ar to lauki kopumā izskatās labi, lai gan atsevišķus sējumus pavasarī var ietekmēt šīs vasaras un rudens sausums, stāstīja agronoms Oskars Balodis.

Zemnieki šogad sēja īpaši ziemcietīgas ziemas kviešu šķirnes - populārākās ir "Skagen" un "Edvīns". Apsekotie lauki pagaidām ir ļoti labā stāvoklī un labi sagatavoti ziemai.

Kā ziņots, šajā sezonā Latvijā graudaugu un rapša kopējā raža ir par 16% lielāka nekā pērn un sasniegs apmēram 2,6 miljonus tonnu, kas ir visu laiku rekords. Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta datiem šogad vasaras kvieši sēti 154 811 hektāros, ziemas kvieši - 289 307 hektāros, vasaras rapsis - 20 361 hektārā, ziemas rapsis - 68 137 hektāros, rudzi - 37 225 hektāros, vasaras mieži - 91 382 hektāros, auzas - 51 208 hektāros.

Nac.ag. LETA

x

Paroles atgadināšana