Visas NVO

Latvijas lauksaimnieki panāk dārzeņu audzētājiem labvēlīgu EK lēmumu

Zemnieku Saeima (ZSA)
01.10.2014

Eiropas Komisija (EK) savā jaunajā regulā par atbalsta nosacījumiem Krievijas embargo krīzes skartajiem dārzeņu audzētājiem, ir ņēmusi vērā Latvijas lauksaimnieku ierosinājumu, papildus esošajam kompensējamo dārzeņu sarakstam, pievienot arī kāpostus, ziedkāpostus un brokoļus, turklāt turpmāk lauksaimnieki uz atbalstu varēs pieteikties dalībvalsts līmenī, nevis EK, kā tas bija paredzēts iepriekš.

LLKA un ZSA biedre, KS „Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa: „Šo EK lēmumu vērtēju ļoti pozitīvi. Ne tikai tāpēc, ka šo dārzeņu iekļaušana sarakstā ir ļoti būtiska Latvijas dārzeņu audzētājiem, bet arī tāpēc, ka šis gadījums apliecina – ja Eiropai argumentēti izklāsta prasības, tās tiek ņemtas vērā! Sākotnējā atbalsta piedāvājumā kāposti, ziedkāposti un brokoļi bija piemirsti. Žēl, ka mūsu nozares atbildīgās amatpersonas palaida garām savu iespēju pārliecināt Briseli, ka mums šie dārzeņi ir būtiski, taču šeit talkā nācām mēs – Latvijas lauksaimnieki. Tieši mums izdevās pārliecināt Briseli, ka atbalsts ir vajadzīgs, par ko ir liels gandarījums.”

30. septembrī pieņemtais atbalsts augļu un dārzeņu sektoram Krievijas Federācijas pārtikas embargo seku mazināšanai ietver atbalstu arī ziedkāpostiem, kāpostiem un brokoļiem. Latvijai piešķirtais atbalsts ir ierobežots 3 000 t apmērā dārzeņu un augļu sektoram ražas iznīcināšanai vai izplatīšanai bez atlīdzības.

Kā ziņots iepriekš, Latvijas lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas EK komisāram nosūtīja vēstuli, kurā aicināja papildināt atbalstāmo dārzeņu sarakstu ar brokoļiem, kāpostiem un puķkāpostiem un uzsvēra, ka augļu un dārzeņu sektorā vienmēr ir aicinājuši katrai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstij ieviest savu kompensāciju „paketi”, nevis piemērot rindas kārtības principu, lai valstis savstarpēji cīnītos par 125 miljonu EUR atbalstu visā ES līmenī. Tikai tādā situācijā, ja kādā no dalībvalstīm šī „pakete” netiktu izmantota pilnā apmērā, tā tiktu pārdalīta citiem. Lai mazinātu ietekmi, ko rada cenu kritums, uz laiku dalībvalstu līmenī būtu jāatjauno iepriekš atceltais ES noteiktais ierobežojums, kas paredz piemērotatbalstu par izņemšanu no tirgus ne vairāk kā 5 % apmērā no tirgū laistās produkcijas. Baltijas valstis ar mazo iekšējo tirgu un lielajiem ražotājiem kaimiņos ir ļoti jutīgas pret pārprodukciju kaimiņos, tādēļ Latvijas lauksaimniekiem ir svarīgi, lai EK atbalstītu visus ražotājus, kuru turpmākā saimniekošana ir apdraudēta gan tiešas, gan netiešas embargo ietekmes dēļ. Krievijas pārtikas embargo rezultātā vissmagāk skartās ir piena lopkopības un augļu un dārzeņu ražošanas nozares.

Zemnieku Saeima (ZSA)

x

Paroles atgadināšana