Visas NVO

Piensaimnieki: Neraugoties uz grūtībām, turpinām attīstīties

Edgars Bērziņš, Zemnieku Saeima (ZSA)
27.10.2015

22.oktobrī notika biedrības "Zemnieku saeima" (ZSA) rīkots lauksaimnieku brauciens uz piena ražošanas saimniecībām Vidzemē - Rūjienas, Beverīnas un Kocēnu novados. Brauciena mērķis bija piensaimniecības situācijas novērtējums, savstarpējās pieredzes apmaiņa un jaunu zināšanu apguve. Līdz ar lauksaimniekiem labos ražošanas prakses piemērus vērtēja arī pārstāvji no Zemkopības ministrijas un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra.

Kā norāda ZSA priekšsēdētāja vietnieks un piensaimnieks Juris Cīrulis, neskatoties uz Krievijas embargo radītajiem sarežģījumiem, saimniecības ir spējušas ne tikai turpināt savu darbību, bet arī saglabāt pozitīvu nozares redzējumu. J.Cīrulis: "Ceļš uz veiksmīgi strādājošu saimniecību ir pārdomāta tās vadība - labvēlīgas vides nodrošināšana labiem izslaukumiem, investīcijas jaunākajās tehnoloģijās un uzkrātā pieredze. Paldies apmeklēto saimniecību saimniekiem, kuri kolēģiem ļāva smelties idejas savai attīstībai."

Brauciena laikā lauksaimnieki un nozares eksperti apmeklēja trīs saimniecības, kuras strādā ar efektīvām un mūsdienīgām metodēm - z/s "Ceriņi" (Jeru pag., Rūjienas nov.), z/s "Brieži" (Kauguru pag., Beverīnas nov.), z/s "Dzintari" (Bērzaines pag., Kocēnu nov.) Apskatītās saimniecības ir unikālas katra savā veidā - z/s "Ceriņi" ir sekmīgs sadarbības modelis ar kaimiņu saimniecībām un graudu audzētāju kooperatīvu, z/s "Dzintari" ir moderna kūts, kurā minimāli tiek izmantots roku darbs, kā arī diversificēti ienākumi, nobarojot buļļus, savukārt z/s "Brieži" ir pārņemtas ASV izmantotās metodes un pieredze. Pakāpeniski investējot attīstībā, lauku uzņēmējiem ir izdevies izveidot Eiropas līmeņa saimniecības.

Z/s "Brieži" saimnieks Juris Cīrulis: "Šobrīd Latvijā pārāk daudz piensaimniecības cenšas krīzi pārvarēt pašas saviem spēkiem. Bet svarīgi ir apzināties, ka mēs neesam vieni un tikai savstarpēji sadarbojoties varam gūt panākumus. Uz grūtību fona ir patīkami redzēt, ka arī mums ir apņēmīgi un noturīgi piemēri."

Kā atzina dalībnieki, šādi braucieni ir ļoti noderīgi, jo neformālā vidē savstarpēji komunicējot, rodas labākās idejas turpmākai attīstībai. Ņemot vērā plašo interesi un pozitīvās atsauksmes, ZSA arī turpmāk organizēs līdzīgus pasākumus uz citiem Latvijas reģioniem.

Zemnieku Saeima (ZSA)

x

Paroles atgadināšana