Horizontālās agrobiznesa

LTRK un LOSP: lauksaimniecības tiešo maksājumu un kohēzijas politikai ir jābūt taisnīgai

Krista Garkalne, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP)
11.05.2012

8. maijā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) nosūtīja kopīgu vēstuli Eiropas Komisijas prezidentam Hosē Manuelam Borozo (José Manuel Barroso), Eiropas Komisijas Vice prezidentam, Kompetences komisāram Joahimam Almuniam (Joaquín Almunia), Eiropas lauksaimniecības un lauku attīstības komisāram Dačjanam Čološam (Dacian Cioloş) un Eiropas reģionālās politikas komisāram Johanesam Hānam (Johannes Hahn).

Vēstulē uzsvērts, ka gan lauksaimniecības tiešo maksājumu izlīdzināšana, gan Kohēzijas fonds ir ļoti svarīgi instrumenti Latvijas nākotnes attīstībai. Šajā kontekstā Eiropas Komisijas amatpersonām tiek prasīts meklēt labākus politikas risinājumus, lai Latvijai nodrošinātu taisnīgus nosacījumus.
LTRK un LOSP uzstāj uz vienlīdzīgu attieksmi un godīgas konkurences principiem, nodrošinot godīgu tiešo maksājumu izlīdzināšanu starp dalībvalstīm pēc iespējas ātrāk, t.i. - jau sākot ar 2014. gadu. Eiropas Komisijas piedāvātais tiešo maksājumu izlīdzināšanas variants nav pieņemams, jo tas Latvijai paredz ievērojami zemāku tiešo maksājumu līmeni par hektāru kā vidēji Eiropas Savienībā (ES) - 2013. gadā tikai 35% un sākot no 2017. gada - tikai 54%. Eiropas Komisijas piedāvājums ir pretrunā ar godīgas konkurences principu, kas noteikts Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētās versijas preambulā.


Zems tiešo maksājumu līmenis Latvijā izraisa negatīvas sekas lauksaimniecības attīstībā. ES vienotajā tirgū konkurences apstākļi tiek kropļoti un jebkura Latvijā ražota lauksaimniecības produkta konkurētspēja tiek apzināti vājināta nevienlīdzīgu tiešo maksājumu politikas dēļ. Latvijas lauksaimnieki pakāpeniski tiek izstumti no tirgus. Tāpat negatīva ietekme ir Latvijas darba tirgū, jo zems tiešo maksājumu līmenis samazina iespējas nodrošināt lauksaimniecībā strādājošajiem pieņemamu darba samaksu, kā rezultātā kvalificēts darbaspēks aizbrauc uz citām dalībvalstīm. Latvijas lauksaimniekiem ir mazākas iespējas nekā citu dalībvalstu lauksaimniekiem ieguldīt ražošanas attīstībā un līdzfinansēt investīciju projektus, jo zems tiešo maksājumu līmenis uz 1 ha nozīmē arī mazāku ienākumu atbalstu un finansējuma apjomu attīstībai.

Edgars Treibergs, LOSP valdes priekšsēdētājs: “Pieņemot svarīgus lēmumus par ES nākotni, Eiropas Komisijai beidzot ir jāsaprot, ka mēs visi esam vienotā tirgū un līdz ar to arī maksājumiem ir jābūt vienlīdzīgiem, pretējā gadījumā atsevišķu valstu lauksaimnieki tiek apzināti izstumti no ES vienotā tirgus, jo nespēj konkurēt ar citu valstu saražoto produkciju, kura tiek mērķtiecīgi subsidēta ar lielākiem tiešajiem maksājumiem. Latvijai ir regulāri jāatgādina Eiropas Komisijai, ka tiešo maksājumu un kohēzijas politikai ir jābūt taisnīgai.”

Jānis Endziņš, LTRK valdes priekšsēdētājs: „Kohēzijas politikas mērķis vienmēr bijusi ekonomiskās attīstības atšķirību samazināšana starp dažādiem ES reģioniem, valstīm, tādēļ absolūti nav izprotams pavērsiens pielīdzināt Kohēzijas fonda piešķīrumu dalībvalsts IKP. Sperot šādu soli, tiks panākts pretējs efekts – Latvija kā priekšzīmīga starptautisko aizdevēju prasību pildītāja un drastiska valsts budžeta tēriņu samazinātāja tiks „ieprogrammēta” ekonomiskai atpalicībai.”


LTRK un LOSP aicina Eiropas Komisiju apsvērt godīgu kohēzijas finansējuma sadalījumu dalībvalstu starpā, norādot, ka Eiropas Komisijas piedāvātais nosacījums, nosakot noteiktu kohēzijas fondu apjomu jeb griestus (vienādu visām dalībvalstīm) no IKP, negatīvi ietekmēs tās dalībvalstis, kuras visvairāk skārusi finanšu krīze un kuras ir centušās samazināt budžeta deficītu, ievērojot taupības pasākumus. Tādējādi tās dalībvalstis, kas sekmīgi īstenojušas taupības pasākumus, tiks sodītas, jo nākamajā plānošanas periodā saņems mazāku apjomu kohēzijas finansējuma.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP)

x

Paroles atgadināšana