Laidiens no arhīva:

AgroPols

Saistībā ar Āfrikas cūku mēri turpmāk dezinficēs meža traktortehniku

Ingrīda Mičāne, Nac.ag. LETA
04.06.2015

Lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību, AS "Latvijas Valsts meži" (LVM) un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) noslēguši vienošanos, kas paredz profilakses pasākumu īstenošanu - meža traktortehnikas dezinfekciju, aģentūru LETA informēja LVM pārstāvji.

Sadarbībā ar LVM līgumpartneriem tiks nodrošināta mežizstrādes un augsnes gatavošanas tehnikas ritošās daļas, kā arī augsnes gatavošanas agregātu apstrāde vai dezinfekcija pirms tehnikas pārvietošanas ārpus ĀCM skartajām teritorijām.

LVM līgumpartneri šos profilaktiskos pasākumus veiks, saņemot norādi meža darbu uzdevumos un tehnoloģiskajās kartēs. Savukārt gadījumā, ja mežizstrādes vai augsnes gatavošanas darbu vietā vai tās tuvumā tiek pamanīta beigta mežacūka, LVM par to jāziņo PVD, kas pieņems lēmumu par tālāko rīcību.

Tāpat, balstoties uz jaunāko PVD informāciju, LVM atjauno ģeogrāfisko koordināšu karti ar slimības skartajām vietām, iezīmējot arī potenciāli inficēto teritoriju astoņu kilometru rādiusā ap tām.

Laikā no 22.maija līdz 1.jūnijam Latvijā konstatēti 29 jauni gadījumi mežacūku saslimšanā ar ĀCM. Lielākais saslimušo dzīvnieku skaits - 19 gadījumi - konstatēts Burtnieku novada Rencēnu pagastā, kurš kopumā iezīmējas kā novads, kur šogad visbiežāk atklāts ĀCM. Saskaņā ar PVD datiem laikā no 1.janvāra šajā pagastā atklātas kopumā 95 slimas mežacūkas.

Līdz ar to šogad ĀCM vīruss konstatēts 217 dzīvniekiem 14 novadu 32 pagastos. Tikmēr kopš kaites uzliesmojuma kopumā saslimušas 434 mežacūkas.

Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī. Līdz tam tika atklātas inficētas 72 cūkas trīs novadu desmit saimniecībās, bet kopumā slimības dēļ nācās iznīcināt 564 mājas cūkas.

No šā gada 1.janvāra vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana. Novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Nac.ag. LETA

x

Paroles atgadināšana