Kooperācija

"Piena ceļš" varētu iesaistīties piena pārstrādes uzņēmuma izveidē Lietuvā

Dienas Bizness
26.10.2009

Kooperatīva sabiedrība "Piena ceļš" apsver iespēju iesaistīties piena pārstrādes uzņēmuma izveidē Lietuvā, ceturtdien, 22.okt., raksta "Dienas Bizness". Kā laikrakstam pastāstīja "Piena ceļa" valdes priekšsēdētāja Ilze Aizsilniece, uzaicinājums saņemts no Lietuvas piena kooperatīviem un tas apspriests arī nesenās tikšanās laikā ar Lietuvas zemkopības ministru Kazimiru Starkēviču.


"Piena ceļš" varētu iesaistīties piena pārstrādes uzņēmuma izveidē Lietuvā

Kooperatīva sabiedrība "Piena ceļš" apsver iespēju iesaistīties piena pārstrādes uzņēmuma izveidē Lietuvā, ceturtdien, 23.okt., raksta "Dienas Bizness".

Kā laikrakstam pastāstīja "Piena ceļa" valdes priekšsēdētāja Ilze Aizsilniece, uzaicinājums saņemts no Lietuvas piena kooperatīviem un tas apspriests arī nesenās tikšanās laikā ar Lietuvas zemkopības ministru Kazimiru Starkēviču.

"Tā ir iespēja Latvijas piena ražotājiem un to vērtēsim," sacīja Aizsilniece, piebilstot, ka arī pašiem latviešiem vajadzētu uz ko tādu sasparoties. "Piena ceļš" jau izvērtējis vairākas iespējas Latvijā attīstīt piena pārstrādi, jo esošās jaudas Jaunpils pienotavā ierobežo iespēju būtiski paplašināties, taču konkrēts lēmums nav pieņemts.

Viņa arī norāda, ka Lietuvas valdība atvēlējusi 25 miljonus eiro jeb 17,57 miljonus latu jauna piena pārstrādes uzņēmuma izveidei, nākot pretim saviem piena ražotājiem. Latvijā šādas iespējas nav un, zinot saspringto situāciju ar valsts budžetu un banku finansējumu, nevaram ko tādu prasīt, uzsvēra Aizsilniece.

"Izvērtējot vairākus piena pārstrādes uzņēmumus, mēs secinājām, ka cenas, kas tajā laikā tika piedāvātas, neatbilda ekonomiskajam pamatojumam. Mēs nebijām arī tik finansiāli spēcīgi, turklāt atbalstu neguva priekšlikums par to, ka arī valsts iesaistās šāda uzņēmuma iegādē. Savs pārstrādes uzņēmuma jebkurā gadījumu būs kooperatīvu darbības mērķis. Jau pašlaik četriem kooperatīviem ir savi piena pārstrādes uzņēmumi - "Trikātas siers", "Jaunpils pienotava", "Straupes pienotava", "Dundaga". Visi šie kooperatīvi strādā un attīstās, taču gribētos strādāt ar lielāku apjomu un vērienu. Ir jāņem vērā tas, ka pēdējos gados piena iepirkuma cenas ir zemākās zemnieku mūža laikā ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, tāpēc zemnieki ir finansiāli novājināti un kredītu pieejamība ir ļoti ierobežota. Viena lieta ir mērķi, cita - finanšu pieejamība, tāpēc Lietuvas valdības piedāvājums tik krasi kontrastē ar Latvijas lauksaimniecības līdzšinējo politiku," iepriekš atzina piena pārstrādes uzņēmuma AS "Trikātas siers" padomes loceklis Uldis Krievārs.

Kā ziņots, Lietuvas lauksaimnieku plānos ir izveidot ražotni, kur dienā spēs pārstrādāt līdz 1200 tonnām piena. Lietuvas zemkopības ministrs Kazimirs Starkēvičs neredz iemeslu, kādēļ Latvijas lauksaimnieki tajā nevarētu piedalīties. Šī rūpnīca būs kooperatīva īpašumā.

Starkēvičs stāsta, ka vēl nesen Lietuvā bija zemākā piena iepirkuma cena - 15 vai 16 eiro centi par kilogramu. Tagad iepirkuma cenas pieaugušas par 20%. Ne tādēļ, ka pārstrādes uzņēmumiem būtu laba sirds. Lietuvā ir tikai četri lieli piena pārstrādātāji, un zemās iepirkuma cenas noteica apstāklis, ka lauksaimnieki nav kooperējušies, skaidro ministrs.

Viņaprāt, Latvijā situācija ir labāka, jo kooperācija ir veiksmīgi attīstījusies. Tā kā Lietuvā lielākā daļa piensaimnieku nav saistīti ar kooperatīviem, jebkuras grūtības piena nozarē, kas saistītas ar gatavās produkcijas noietu, tiek uzgrūstas uz lauksaimnieku pleciem, samazinot iepirkuma cenas. Krīzei tomēr ir savas priekšrocības - lauksaimnieki sākuši domāt par kooperāciju un sava piena pārstrādes uzņēmuma būvniecību, kur ražos Lietuvai jauna veida produkciju, kas tirgū šobrīd ir pieprasīta, tas ir, piena pulveri, stāsta ministrs.

Lietuva piena ražošanas kvotu izpilda tikai par 84%, tas nozīmē, ka iespējas ražot vēl ir. Vienlaikus Lietuvā samazinās slaucamo govju skaits, jo lauksaimnieki neredz nākotni. Ja tā turpināsies, piena nozarē strādājošo kļūs aizvien mazāk, prognozē ministrs.

Starkēvičs uzskata, ka Baltijas valstīm ir jāstrādā kopā. "Galvenais, lai lauksaimnieki būtu ieguvēji," saka Starkēvičs.

Dienas Bizness

x

Paroles atgadināšana