Labās ziņas

Nosauktas un apbalvotas skaistākās lauku saimniecības Latvijā

Linda Mežgaile, Food Union
14.10.2014

Ar svinīgu ceremoniju Latvijas Valsts prezidenta rezidencē Melngalvju namā jau trešo gadu pēc kārtas sadalīti skaistāko lauku saimniecību tituli Latvijā. Par skaistāko saimniecību 2014.gadā atzīta z/s "Sējas" Rundāles novadā. Speciālās balvas saņēma Kocēnu novada z/s "Dzintari" un Iecavas novada z/s "Bērziņi". Skaistākās saimniecības tika noskaidrotas piena pārstrādes uzņēmuma Food Union un žurnāla IEVAS Māja organizētajā konkursā " Skaistākā lauku saimniecība 2014".

" Latvijas pamats ir stipras ģimenes un ikviena indivīda pašaizliedzīgs darbs savam dzimtajam novadam, savai pilsētai, savai ģimenei un savas dzimtas tradīciju saglabāšanai. Latvija allaž izcēlusies ar sakoptību un tīrību, kas mantota no paaudzes paaudzē. Tādēļ esmu gandarīts šajā konkursā godināt tos cilvēkus, kas nenogurstoši turpina šīs tradīcijas, jo tikai tā mēs saglabāsim latvisko un nodosim to saviem bērnu bērniem," atzīst Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Par "Skaistāko lauku saimniecību 2014" tika atzīta Burkānu ģimenes saimniecība "Sējas" Rundāles novada, Viesturu pagastā. Saimniecības pamatus 1937.gadā lika pašreizējā saimnieka Āra Burkāna vectēvs. Pašlaik saimniecībā ir 3000 hektāru zemes un tā ir viena no lielākajām kviešu un rapša audzētājām Zemgalē, bet tagad arī skaistākā saimniecība visā Latvijā . Burkānu ģimene balvā saņēma goda plāksni, kas apliecina " Skaistākās lauku saimniecības 2014" statusu, apmaksātu braucienu divām personām uz Berlīnes Zaļo nedēļu - pasaules lielāko starptautisko pārtikas, lauksaimniecības un dārzkopības izstādi 2015.gada 16.-25.janvārī, kā arī citas vērtīgas dāvanas no Food Union un žurnāla IEVAS Māja.

"Šī gada konkursa dalībnieki atspoguļo Latvijas dažādību - no nelielām saimniecībām un skaisti iekoptām puķu dobēm līdz lielsaimniecībām ar tūkstošiem hektāru zemes un pārdomātu dārza plānojumu. Neatkarīgi no saimniecību lauksaimnieciskās darbības, visām bija kas kopīgs - paaudžu pēctecība, kuras centrā ir īpašs gēns. Un tas vieš cerību, ka arī turpmāk varēsim lepoties ar skaistām un latviskām lauku saimniecībām ," papildina Food Union sastāvā ietilpstošās AS Rīgas piena kombināts padomes priekšsēdētāja vietnieks Harijs Panke.

Par lielisku saimniecības un dzīvesvietas līdzāspastāvēšanu, apvienojot senatnīgu vidi un mūsdienu tehnoloģijas, un saskanīgi sadzīvojot un saimniekojot trim dzimtas paaudzēm, speciālo balvu saņēma Andreja Kārkļa saimniecība "Dzintari" Kocēnu novada Bērzaines pagastā. Saimniecība nodarbojas ar piena lopkopību, ik dienu slaucot 154 gotiņas un pienu nododot piena pārstrādes uzņēmumam Food Union. Saimniecībā veiksmīgi līdzās pastāv moderna piena ferma un skaisti kopts dārzs, kas veidots ar pietāti izturoties pret klasiskas latviešu lauku sētas tradīcijām.

Otru speciālo balvu par radošu izdomu, dažādojot saimniecisko darbību, par cieņu pret vēsturi un kultūru, kopīgi saimniekojot divām ģimenes paaudzēm, saņēma Iecavas novada saimniecības "Bērziņi" saimnieki Jānis un Dzintra Pastari. "Bērziņi" izveidoti astoņdesmito gadu nogalē un šo divdesmit gadu laikā izauguši no 11 hektāriem līdz diviem simtu hektāru kviešu, rapšu un pārtikas kartupeļu saimniecību . Paralēli lauksaimniecībai saimnieki izveidojuši kemperu vietu un atrakcijas tūristiem.

"Katru reizi, rakstot IEVAS Mājā par saimniecībām , kas piedalās konkursā, tiešām kļūst priecīgi ap sirdi, jo arvien no jauna pārliecināmies - mājās, kur kārtīgi un pamatīgi saimnieko, visbiežāk rūpējas arī par to, lai apkārtnē būtu skaisti. Arī viss, kas stādīts un kopts tikai skaistumam un acu priekam, bet nekādu praktisku labumu nedod, kārtīgās latviešu mājās tomēr allaž bijis un būs svarīgs," tā Anda Sestule, žurnāla IEVAS Māja galvenā redaktore.

Konkursa finālā iekļuva arī Bedikeru ģimenes z/s Dižbajāri Ikšķiles novadā, Bušinsku ģimenes z/s Ziķi Saldus novadā, Andra Felsa saimniecība Vīnkalni Krustpils novadā, Picku ģimenes saimniecība Dāvelnītis Ērgļu novadā un Ingrīdas Vīķes saimniecība Vīķi Mazsalacas novadā. Konkursa laureātus un finālistus svinīgā ceremonijā sveica Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Konkursā varēja piedalīties ikviens Latvijas zemnieku saimniecības īpašnieks, pārvaldnieks vai cita pilnvarota persona, kura veic lauksaimniecisko darbību un kura ir izveidojusi skaistu un sakoptu lauku sētu. Konkursā tika vērtēts gan saimniecības tēls, sākot no ceļa rādītāja un izpļauta grāvja līdz pagalmā lepni paceltam karogam, gan tas, kā saimniekošana sadzīvo ar koptu dārzu.

Food Union

x

Paroles atgadināšana