Labās ziņas

Labākais projekts - kūpinātas zivis vakuuma iepakojumā

Dace Millere, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)
22.10.2014

Latvijas piekrastes jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanas konkursa noslēguma pasākumā noteikti šāgada labākie jauniešu sagatavotie biznesa projekti.

Konkursu rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes „Atbalsts jauniešiem zvejniecības tradīciju apguves un uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros. Noslēguma pasākums risinājās 21. oktobrī Engures Saieta namā.

Konkursa noslēguma pasākumā jaunieši prezentēja savas idejas, kuras vērtēja kompetenta žūrija, un tika paziņoti konkursa laureāti, kuri saņems naudas balvas savas biznesa idejas īstenošanai. Eksperti nolēma, ka pirmā vieta netiek piešķirta, bet visaugstāk – ar otro vietu – tika novērtēts Ilzes Jēkabsones (Ainaži) projekts par kūpinātu zivju piedāvājumu vakuuma iepakojumā.

Ilze Jēkabsone saka:  „Esmu patīkami pārsteigta un pateicīga par to, ka mans projekts saņēma tik augstu vērtējumu. Ar zvejniecību nopietni nodarbojās mans vectēvs, mazliet mazākā apjomā – mani vecāki, un tika meklēts enerģiskākais un „mutīgākais” cilvēks, kurš šo tradīciju varētu turpināt.” Arī Ilze pati iet jūrā, un šo projektu pamato ar vēlmi turpināt ģimenes biznesa attīstību, lai nodotu zināšanas un tradīcijas nākamajām paaudzēm. Iecerēta pievienotās vērtības radīšana zivju produkcijai, kas būs mārketinga aktivitātes un jauna, vizuāli pievilcīga un ērta iepakojuma izveide, kas ļaus kūpinājumus saglabāt ilgāk. Tāpēc, īstenojot projektu, pakāpeniski paredzēts iegādāties vakuuma iepakošanas iekārtu, saldētavu, zivju apstrādes palīglīdzekļus u. c.

Dalītu trešo līdz sesto vietu ieguva: Ulvis Noviks (Engure; atpūtas vietas „Brīvdienas Bērzciemā” izveidošana), Mārcis Saklaurs (Salacgrīva; piedāvājums bebru medībām ūdenstilpēs), Marta Dance (Salacgrīva; izglītojoša galda spēle „Ne asakas”) un Raivis Švarcs (Tukuma novads; zemūdens medības ar harpūnu). 

Kopējais balvu fonds ir 4200 eiro.

Edgars Linde, LLKC valdes loceklis: „Zivsaimniecības nozarē, īpaši piekrastes teritoriju attīstībā, ir ļoti būtiski, lai parādītos jauni uzņēmēji, un jaunieši atrastu nodarbi savās mājās. Patiess prieks, ka iepazināmies ar vairākiem perspektīviem projektiem, kuri sekmēs šī mērķa īstenošanu. Jaunieši ar saviem darbiem apliecina, ka viņi domā par to, ko var darīt savās teritorijās, lai kļūtu finansiāli neatkarīgi no ārējiem apstākļiem, kas bieži liek pieņemt smago lēmumu par došanos prom no mājām. Ceru, ka šīs idejas būs dzīvotspējīgas, un savu darbu, kas paveikts šogad, visi konkursa dalībnieki arī turpinās.”

Konkurss notiek trešo gadu, un tā mērķis ir saglabāt apdzīvotu piekrasti ar aktīvu uzņēmējdarbību dažādās jomās. Konkursa ietvaros jau no šāgada pavasara LLKC nodaļas rīkoja mācības jauniešiem, aicinot viņus iepazīties ar dažādām zivsaimniecības tradīcijām, kā arī apgūt biznesa plānu rakstīšanu, lai īstenotu savas uzņēmējdarbības idejas piekrastē. No aktīvākajiem jauniešiem, kuri beidza mācības, dalībai konkursā par labāko biznesa ideju bija pieteikušies astoņi.

Pasākuma laikā jauniešiem bija iespēja uzzināt arī citu interesantu pieredzi, kas saistīta ar zivsaimniecību. Agnis Pūris no Lapmežciema iepriekš piedalījies LLKC konkursos un izveidojis IK „Pūrēns A” zivju pārstrādei un tirdzniecībai no laivas izveidotā pārvietojamā kioskā. Viņš atzīst, ka šis konkurss ir ļoti noderīgs pasākums, jo reāli palīdzējis viņam pašam sākt uzņēmējdarbību, kā arī centra organizētie pasākumi dod iespēju iegūt jaunas zināšanas un pieredzi. Lai gan dažbrīd esot grūti, Agnis negrasās doties laimes meklējumos citur, jo ir Latvijas patriots un vēlas sevi apliecināt savā dzimtenē.

Savukārt Aivis Dornis kļuvis par angļu kompānijas kuģa kapteini, kas nodarbojas ar krabju un lobsteru zveju Ziemeļu jūrā. Taču tieši tā ir bijusi iespēja vienlaikus labi nopelnīt un vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni, kurā aug četri bērni, tepat Engurē, jo starplaiki starp zveju un iespēju palikt mājās ir proporcionāli izdevīgi.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)

x

Paroles atgadināšana