Briseles koridoros lemj par mums

Eiropas Komisija ierosina atbalsta pasākumu kopumu banānu eksportētājiem

Jānis Krastiņš, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
17.03.2010

17. martā Eiropas Komisija pieņēma atbalsta pasākumu kopumu 190 miljonu eiro apmērā, kas paredzēti banānu eksportētājiem no Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna (ĀKK) valstīm. Šis priekšlikums ir daļa no vēsturiskās Ženēvas vienošanās par banānu tirdzniecību. Šo vienošanos ar Latīņamerikas valstīm un Amerikas Savienotajām Valstīm ES noslēdza 2009. gada decembrī, tādējādi izbeidzot 15 gadus ilgušos strīdus par banānu tirdzniecību. Ar šo vienošanos tiek samazināti arī tarifi, ko ES piemēro no Latīņamerikas valstīm importētajiem banāniem. Minēto atbalsta pasākumu mērķis ir palīdzēt banānu eksportētājiem no ĀKK valstīm pielāgoties šai jaunajai tirdzniecības videi, ņemot vēra katras valsts konkrēto situāciju. Tie koncentrēsies uz trim mērķiem: uzlabot banānu nozares konkurētspēju, veicināt tautsaimniecības dažādošanu un pievērsties plašākai ietekmei uz sociāliem, ekonomiskiem un vides jautājumiem.


Eiropas Komisija ierosina atbalsta pasākumu kopumu banānu eksportētājiem

17. martā Eiropas  Komisija pieņēma atbalsta pasākumu kopumu 190 miljonu eiro apmērā, kas paredzēti banānu eksportētājiem no Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna (ĀKK) valstīm. Šis priekšlikums ir daļa no vēsturiskās Ženēvas vienošanās par banānu tirdzniecību. Šo vienošanos ar Latīņamerikas valstīm un Amerikas Savienotajām Valstīm ES noslēdza 2009. gada decembrī, tādējādi izbeidzot 15 gadus ilgušos strīdus par banānu tirdzniecību. Ar šo vienošanos tiek samazināti arī tarifi, ko ES piemēro no Latīņamerikas valstīm importētajiem banāniem. Minēto atbalsta pasākumu mērķis ir palīdzēt banānu eksportētājiem no ĀKK valstīm pielāgoties šai jaunajai tirdzniecības videi, ņemot vēra katras valsts konkrēto situāciju. Tie koncentrēsies uz trim mērķiem: uzlabot banānu nozares konkurētspēju, veicināt tautsaimniecības dažādošanu un pievērsties plašākai ietekmei uz sociāliem, ekonomiskiem un vides jautājumiem.

Eiropas attīstības komisārs Andris Piebalgs teica: "Šie pasākumi palīdzēs ĀKK valstīm pielāgoties jaunajam banānu tirdzniecības režīmam. Komisija ir apņēmusies pilnībā atbalstīt ĀKK valstis, lai veicinātu to efektīvu integrāciju pasaules ekonomikā, vienlaikus ievērojot starptautiskās tirdzniecības noteikumus. Ar šo pasākumu kopumu tiek apstiprināta minētā apņemšanās."

Eiropas tirdzniecības komisārs Karels de Gihts teica: "Ar Ženēvas vienošanos par banānu tirdzniecību tika panākts vislabākais iespējamais iznākums visām iesaistītajām pusēm. Ar šo vienošanos ĀKK valstu ražotājiem tiek nodrošināta preferenciāla piekļuve ES tirgum, kā arī izbeigti ieilgušie tirdzniecības strīdi, tādējādi banānu nozarē nodrošinot stabilitāti, kas ir svarīga potenciālajiem ieguldītājiem. Šodien Komisija ir izpildījusi savu apņemšanos ierosināt ievērojamu finansiālo atbalstu, lai palīdzētu banānu eksportētājiem no ĀKK valstīm pielāgoties jaunajai situācijai."

Turpmāks ES atbalsts Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstu ražotājiem

ES 2009. gada decembrī piekrita pakāpeniski samazināt importa tarifus, ko piemēro no Latīņamerikas valstīm importētajiem banāniem, proti, no 176 līdz 114 eiro par tonnu. Reaģējot uz to, ASV piekrita atrisināt ar šo jautājumu saistīto PTO strīdu ar ES. Ar šiem diviem nolīgumiem tika izbeigtas gadiem ilgušās sarežģītās sarunas. Vienlaikus Komisija piekrita pieņemt priekšlikumu par atbalsta pasākumu kopumu 190 miljonu eiro apmērā, lai palīdzētu banānu eksportētājiem no ĀKK valstīm. Šis priekšlikums attiecas uz desmit galvenajām ĀKK banānu eksportētājām valstīm: Belizu, Kamerūnu, Kotdivuāru, Dominiku, Dominikānas Republiku, Ganu, Jamaiku, Sentlūsiju, Sentvinsentu un Grenadīnām, kā arī Surinamu. Priekšlikums paredz finansējumu no Kopienas budžeta. Papildus attīstības atbalstam, ko sniedz no Eiropas Attīstības fonda, laikposmā no 2010. līdz 2013. gadam tiks veikti "papildu pasākumi banānu nozarē" 190 miljonu eiro apmērā.

Ar šiem pasākumiem tiks sniegts finansiāls atbalsts šādās jomās:

- ieguldījumi konkurētspējas uzlabošanai;

- tautsaimniecības dažādošanas politika;

- plašāka ietekme uz sociāliem, ekonomiskiem un vides jautājumiem.

Saņēmējvalstu pielāgošanās būs dažāda atkarībā no tā, cik nozīmīga banānu nozare ir to tautsaimniecībām un kādas ir to pielāgošanās spējas. Palielinot pūles, dažas valstis saglabās savu konkurētspēju, savukārt citām valstīm varētu būt jāizvēlas citi risinājumi. Konkrētie pasākumi būs pielāgoti katrai valstij; plašāku lauksaimniecības un attīstības stratēģiju ietvaros tos sagatavos un izstrādās ĀKK valstis sadarbībā ar ES.

Turklāt saskaņā ar atsevišķiem tirdzniecības un attīstības nolīgumiem - tā sauktajiem ekonomisko partnerattiecību nolīgumiem - ĀKK banānu eksportētājām valstīm joprojām būs piekļuve ES tirgum bez nodokļu un kvotu ierobežojumiem. Komisija savu priekšlikumu iesniegs ES lēmējinstitūcijām, Padomei un Eiropas Parlamentam.

Ziņojuma, kā arī regulas priekšlikuma pilns teksts: http://ec.europa.eu/development/services/dev-policy-proposals_en.cfm

Skatīt arī atsauces dokumentus IP/09/1938 un MEMO/09/557

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

x

Paroles atgadināšana