Briseles koridoros lemj par mums

ZM: lauksaimnieku iesaistīšanai klimata pārmaiņu pasākumos nepieciešams Eiropas Savienības finansējums

Ilze Vabole, AgroPols
20.07.2011

19. jūlijā, Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Armands Krauze Briselē piedalījās Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē, kurā Eiropas Komisija (EK) prezentēja šā gada 13. jūlijā publicētos likumdošanas priekšlikumus par Kopējo zivsaimniecības politikas (KZP) reformu, informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Solveiga Lazovska.

Armands Krauze, piedaloties Polijas lauksaimniecības ministra Mareka Savicka organizētā apspriedē par klimata pārmaiņām un enerģijas ražošanu no  biomasas, uzsvēra, ka Latvijas lauksaimnieki ir gatavi iesaistīties siltumnīcu gāzu emisijas samazināšanas pasākumos, ja šim nolūkam tiks paredzēts Eiropas Savienības (ES) atbalsts.

ZM parlamentārais sekretārs Armands Krauze diskusijā norādīja: “Latvijas lauksaimnieki saprot, ka ir jāpalīdz novērst klimata izmaiņas, samazinot siltumnīcu gāzu emisijas, un ir gatavi iesaistīties šajos pasākumos. Taču tas nevar notikt bez Eiropas Savienības atbalsta, jo daudzu pasākumu ieviešana ir dārga un samazina lauksaimnieku konkurētspēju.”

Tāpat A. Krauze, skaidrojot Latvijas pieeju, teica: “Eiropas Savienības līmenī skaidri jānosaka kritēriji, lai atbalstītu ražojos lauksaimniekus, nevis lielas, ar lauksaimniecību nesaistītas firmas, kurām nav kūtsmēslu un līdz ar to arī pašu ražotas biomasas, kas nepieciešama bioenerģijas ražošanai. Novirzot atbalstu bioenerģijas ražošanai, mēs jau konkrēti risināsim vides problēmas, dodot reālu ieguldījumu klimata pārmaiņu novēršanā.” A.Krauze diskusijā norādīja, ka lielās enerģijas ražotājfirmas nereti plāno pārvadāt biomasu lielos attālumos – ne tikai starp ES dalībvalstīm, bet arī ārpus ES robežām. „Tas padara Eiropas Savienības dalībvalstis energoatkarīgas arī zaļās enerģijas jomā. Biomasas pārvadāšanā visbiežāk tiek izmantota fosilā degviela, tāpēc šādi saražotā enerģija beigās nemaz nav tik zaļa,” diskusijā teica ZM parlamentārais sekretārs.

Polijas prezidentūra mežsaimniecības jautājumu jomā plānojusi strādāt stabilas un ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas virzienā, lai dotu nozīmīgu ieguldījumu zaļā ekonomikā un cīņā ar klimata pārmaiņām. Tāpat Prezidentūra īpašu uzmanību veltīs juridiski saistoša instrumenta izveidošanai par Eiropas Mežiem procesa FOREST EUROPE (Eiropas Mežs) īstenošanā.

AgroPols

x

Paroles atgadināšana