Briseles koridoros lemj par mums

EK komisārs Fils Hogans sola: EK divu nedēļu laikā izskatīs iespējamos atbalsta risinājumus Latvijas piena nozarei

Ilze Vabole, AgroPols
24.08.2015

Pirmdien, 24.augustā, Ministru prezidente Laimdota Straujuma un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs Briselē tikās ar Eiropas Savienības Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu (Phil Hogan), lai pārrunātu turpmāko Eiropas Komisijas atbalstu Latvijas piena ražotājiem un pārstrādātājiem, informēja Ministru prezidentes preses sekretāre Aiva Rozenberga.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma izteica gandarījumu par iespēju tikties ar komisāru, lai pārrunātu Latvijas lauksaimniecības sektora stāvokli un īpaši piena nozari. „Krievijas sankciju ietekmē mūsu piena ražotāji ir zaudējuši nozīmīgu eksporta tirgu – piena produktu eksports uz Krieviju ir samazinājies par 40%,” norādīja L.Straujuma.

Ministru prezidente un zemkopības ministrs sarunā informēja komisāru, ka piena nozare veido 25% no Latvijas lauksaimniecības sektora un 2013.gadā 60% no saražotā piena tika eksportēti. Pēc sarunā sacītā, salīdzinot ar 2014.gada jūliju, piena iepirkuma cenas zemniekiem ir samazinājušās par 28%. Ministru prezidente un zemkopības ministrs uzsvēra - ņemot vērā to, ka piena nozares attīstībā no 2007.-2013.gadam ieguldīti ap 200 miljoniem eiro, būtu svarīgi šo ieguldījumu šībrīža grūtību dēļ nepazaudēt.

"Latvijas valdība jau no savas puses tikko ir piešķīrusi Latvijas zemniekiem 7,6 miljonus eiro ciltsdarba atbalstam. Mūsu ražotāji pēdējā gada laikā ir sākuši apgūt 18 jaunu valstu noieta tirgus, taču šis process nav ātrs, tāpēc šajā pārejas periodā EK atbalsta risinājumi būtu ļoti būtiski," sacīja L.Straujuma. Ministrs piebilda, ka pēdējo 8 mēnešu zaudējums piena nozarē ir 44,3 miljoni eiro.

“Komisārs Fils Hogans pauda izpratni, ka situācija Latvijas piena nozarē ir sarežģītāka, nekā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kuras negatīvi ietekmējušas Krievijas sankcijas un piena iepirkuma cenu samazināšanās pēc kvotu sistēmas atcelšanas. Lauksaimniecības komisārs mums apliecināja, ka līdz ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes ārkārtas sēdei 7. septembrī Eiropas Komisija sagatavos atbalsta piedāvājumu Latvijas piena nozarei,” uzsvēra J.Dūklavs.

EK komisārs Fils Hogans pateicās par iespēju uzklausīt situāciju Latvijas piena nozarē: "Šī situācija ir nopietna. Vēlos jums apliecināt, ka EK tuvāko divu nedēļu laikā izskatīs visus iespējamos atbalsta risinājumus."

Ilze Vabole
AgroPols

x

Paroles atgadināšana