Citas ziņas sadaļā
Latvijas teritoriju attīstības pārvaldības reforma
Kā novērst reģionu sociālekonomisko panīkumu?
Par Eiropas piensaimnieka cienīgiem ieņēmumiem
Latvijas konkurētspējas ziņojums 2015. Depopulācijas izaicinājumi un reģionu attīstība
Latvijas konkurētspējas ziņojums 2015. Lauksaimniecība: piena nozare
Joprojām jautājums vai Latvijai ir Lauku attīstības stratēģija
Vai tiešām kāds ir sazvērējies iznīcināt Latvijas piena ražošanas nozari?
Kas nosaka piena cenas. Konsolidētā redakcija
Tiešmaksājumu reģionālās un nozaru diferencēšanas aspekti ES KLP 2003. gada reformas ietvaros: Latvijas risinājumi un ietekmes novērtējums
Ko ES KLP reforma nozīmē Latvijas lauksaimniecībai
RakstiLVAEI 1998.gadā. ProspektsArvīds Bondars, Ligita Melece, Valda Bratka, Ingūna Gulbe, Daina Saktiņa, Andris Miglavs, Normunds Ozoliņš, Visvaldis Pirksts, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūts (LVAEI)
19.01.1998 LVAEI prospekta satura makets LATVIJAS Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūts ir neatkarīga valsts zinātniskā bezpeļņas organizācija, kas veic pētījumus par ekonomiskajiem procesiem lauksaimnieciskajā ražošanā un lauku attīstībā. Institūts dibināts 1988. gada 2. janvārī, apvienojot lauksaimniecības ekonomikas zinātniekus no: · Latvijas Zemkopības un lauksaimniecības ekonomikas ZPI Ekonomikas nodaļas, · Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūta, · Darba normatīvu laboratorijas, · citām lauksaimniecības ekonomikas pētnieciskajām iestādēm. Institūta organizētājs un pirmais direktors bija Arnis Kalniņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, Dr.h.ekon. Pašlaik institūta darbu vada Andris Miglavs, Dr.ekon. Institūta nodaļās un sektoros pastāvīgi strādā vairāk kā 30 zinātniskie darbinieki, tajā skaitā 6 zinātņu doktori un 1 zinātņu habilitētais doktors. Galvenie darba finansēšanas avotiInstitūta ienākumus veido par izpildītajiem darbiem saņemtie līdzekļi. Institūta darba finansējuma galvenie avoti pašlaik ir: · LR Zinātnes padomes finansētie pētījumi, · LR Zemkopības ministrijas un citu valsts iestāžu pasūtījumi, · starptautiskās sadarbības projekti, · uzņēmēju un pašvaldību pasūtītie projekti, · sagatavoto publikāciju realizācija. Mūsu galvenie sadarbības partneriLatvijā: · Lauksaimniecības universitāte; · Lauksaimniecības izglītības un konsultāciju atbalsta centrs; · Latvijas Universitāte; · Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūts; · Zemkopības ministrija; · Centrālā statistikas pārvalde; · rajonu un pagastu pašvaldības; · uzņēmumi un citas valsts institūcijas. ārvalstīs: · Lietuvas Agrārās ekonomikas institūts Viļņā; · Igaunijas Agrārās ekonomikas institūts Saku; · Austrijas Federālais lauksaimniecības ekonomikas institūts; · Norvēģijas Agrārās ekonomikas pētniecības institūts; · ASA institūts Bonnā, VFR; · Aiovas universitātes Lauksaimniecības un lauku attīstības centrs CARD; · Centrālās un Austrumeiropas valstu lauksaimniecības attīstības institūts IAMO Hallē, VFR; · citi lauksaimniecības un lauku ekonomikas pētījumu centri Vācijā, Dānijā, Čehijā, Slovēnijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Beļģijā u.c.; · OECD Lauksaimniecības un zivsaimniecības direkcija;
Darba rezultātus publicējam sērijās:(1) LVAEI PublikācijasZinātniskās publikācijas par lauksaimniecības un lauku politikas aktualitātēm. (2) Eiropas Savienība un lauksaimniecība LatvijāAr Latvijas lauksaimniecības integrāciju Eiropas Savienībā saistīto nozīmīgāko informatīvo materiālu, dokumentu un pētnieciskā darba rezultātu apkopojums. Sērijas aizsākums 1995. gadā. (3) Pētījumu rezultātiAtskaites par praksē pielietojamo pētījumu rezultātiem- gan raksti, gan plašāki analītiskie materiāli. Pirmais krājums izdots 1998. gadā . (4) EiroAgroPolsIkpārnedēļas informatīvais biļetens latviešu valodā publicē aktuālākos materiālus par lauksaimniecības politikas attīstību Latvijā, Eiropas Savienībā, citās Eiropas un pasaules valstīs. Sērijas aizsākums 1997. gadā. (5) Latvijas lauku saimniecību darba ekonomiskās analīzes rezultātiIkgadējs krājums, kurā apkopoti iepriekšējā gada lauku saimniecību darba ekonomiskās analīzes rezultāti un sniegta to analīze. Sērijas aizsākums 1997. gadā. (6) Tirgus un cenu apskatsIkpārnedēļas informatīvais biļetens ar aktuālāko informāciju par lauksaimniecības un pārstrādes produktu cenām, tirgus attīstības tendencēm Latvijā, Baltijā, Eiropā, pasaulē. Sērijas aizsākums 1996. gadā.
Strādājam vairākos galvenajos virzienosè pētījumi valsts institūcijām, kas veido Latvijas valsts lauksaimniecības un lauku attīstības politiku un tās īstenošanas sistēmu, è lauksaimniecības ekonomiskās attīstības monitoringa sistēmas izveide, è pētījumi, informācija un konsultācijas lauksaimnieku un citu lauku uzņēmēju ikdienas vajadzībām, è starptautiskās sadarbības attīstība. Lauksaimniecības attīstības un ekonomisko attiecību nodaļaVadītājs Dr. ekon. Andris Miglavs; ç lauksaimniecības ekonomiskās modelēšanas sektors, ç ražošanas un tirgus prognozēšanas sektors, ç agrārās politikas sektors, vadītājs Dr. ekon. Andris Miglavs. Galvenie pētījumu virzieni: · Latvijas valsts lauksaimniecības politikas analīze un tālākā virzība; · ārvalstu lauksaimniecības politikas attīstības un noteicošo faktoru analīze; · lauksaimniecības produkcijas vajadzība, tās ražošanas un pārstrādes iespējas; · lauksaimniecības kopprodukts: aprēķināšana un pielietošana; · valsts ilglaicīgā lauksaimniecības atbalsta programmas attīstība; · lauksaimniecības ekonomiskā modelēšana; · lauksaimniecības ekonomiskās terminoloģijas attīstība.
Kooperācijas un pārvaldes problēmu nodaļaVadītājs Dr.ekon. Arvīds Bondars; Galvenie pētījumu virzieni: · agrārās nozares valsts pārvaldes un ražotāju pašpārvaldes sistēmu pilnveidošana; · ražotāju kooperācija un pašpārvalde kā agrārnozares vadības sistēmas pamats; · agrāro uzņēmēju privatizācija un kooperācija; · nodarbinātības problēma Latvijas laukos un darba spēka tirgus prognoze.
Lauku vides attīstības nodaļaVadītāja Mag. ekon. Daina Saktiņa; Galvenie darba virzieni ir: · Latvijas lauku attīstības problēmu raksturojums, izmantojot ES kritērijus, · Latvijas lauku reģionālās attīstības problēmu risināšana, izmantojot ES struktūrpolitikas instrumentu iespējas un esošo ES dalībvalstu pieredzi, · Latvijas lauku teritoriālo atšķirību monitorings, · Latvijas lauku attīstību raksturojošas datu bāzes izveidošana, · lauku teritoriju attīstības plānu izstrāde.
Kvalitātes un vides aizsardzības nodaļaVadītāja Ligita Melece, Galvenie pētījumu virzieni: · lauksaimniecības produkcijas un tās ražošanas vides kvalitātes vadība un institucionālais nodrošinājums; · pārtikas produktu un pārstrādes procesu un vides kvalitātes nodrošināšana un kontrole; · monitoringa un kontroles programmas lauksaimniecības un pārtikas produktu un ražošanas procesu drošībai; · ar lauku saimniekošanu saistītais vides piesārņojums un noslodze videi draudzīgas saimniekošanas nodrošināšanai.
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs (LTVC)Vadītāja Ingūna Gulbe; Centrs izveidots 1995. gadā. LTVC mērķis: Þ Latvijas lauksaimniecības un pārstrādes uzņēmumus nodrošināt ar nepieciešamo informāciju un pakalpojumiem mārketinga jomā; Þ ar informatīvo pakalpojumu palīdzību Centrs sekmēt Latvijas lauksaimniecības un pārtikas produktu iekšējā un ārējā tirgus attīstību. LTVC veido datu banku, kas ietver informāciju par pasūtītājiem, piegādātājiem, iespējamiem partneriem, precēm un pakalpojumiem. LTVC piedāvā pakalpojumus un informāciju: · lauksaimniecības produkcijas tirgus novērošana un informācijas apstrāde; · informācija par produkcijas klasifikāciju, sertifikāciju un licencēšanas noteikumiem; · tirgus izpēte un prognozes- produkcijas cenas, piegādātāju un pircēju analīze, tirgus serviss; · semināru un konsultāciju organizācija; · mārketinga pakalpojumi; · aktivitātes importa un eksporta jomās; · konkrētu projektu un biznesa plānu izstrāde un vadība; · izdevējdarbība: informatīvie biļeteni, grāmatas. LTVC regulāri izdod biļetenu “Tirgus un cenu apskats”.
ES lauksaimniecības politikas attīstības analīzes projekta vienība EiroAgroPolsVadītājs Andris Miglavs; Projekta vienības mērķis ir regulāri Þ apkopot informāciju par lauksaimniecības politikas attīstību Eiropā un pārējā pasaulē, Þ analizēt lauksaimniecības attīstības procesus, Þ publicēt informatīvi analītisko biļetenu par: ç ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) attīstību, ç to ietekmējošiem apstākļiem, ç aktualitātēm Latvijas lauksaimniecības ekonomiskajā un institucionālajā politikā.
Kooperācijas veicināšanas centrs (KVC)Vadītājs Normunds Ozoliņš,
Izveidots 1997.gadā. · KVC mērķis sekmēt kooperācijas attīstību tautsaimniecībā, īpašu uzmanību pievēršot lauksaimniecībai un ar laukiem saistītajām nozarēm. KVC galvenie uzdevumi: · popularizēt kooperācijas idejas un pieredzi; · konsultēt esošos kooperatīvus un palīdzēt veidot jaunus; · pētīt Latvijas kooperācijas attīstības pieredzi un problēmas; · organizēt mācības kooperatīvu dibinātājiem, biedriem un vadītājiem; KVC izstrādā: · metodiskos ieteikumus ar kooperāciju saistīto normatīvo dokumentu piemērošanai; · rokasgrāmatu sabiedrību biedriem un vadītājiem; · informāciju par pieredzi kooperācijas attīstībā ārvalstīs; · apmācību programmas kooperatīvu biedriem un vadītājiem. KVC sniedz individuālas konsultācijas jautājumos, kas saistīti ar kooperācijas formu izvēli, kooperatīva dibināšanu, pārvaldes sistēmas izveidošanu, darbības pilnveidošanu.
Lauku saimniecību ekonomiskās informācijas projekta vienībaVadītāja Valda Bratka;
Lauku saimniecību ekonomiskās informācijas projekta vienība savu darbību sāka 1996. gada vidū. Projekta vienības mērķis ir izveidot Latvijas lauku saimniecību ekonomiskās informācijas sistēmu. Projekta galvenie uzdevumi: · lauku saimniecību ekonomiskās informācijas uzskaites attīstīšana un pilnveidošana, · Eiropas Savienības prasībām atbilstoša LSUDT - Latvijas saimniecību uzskaites datu tīkla izveidošana, · lauku saimniecību darba rezultātu ekonomiskā analīze, · lauku saimniecību darba rezultātu ekonomiskās analīzes izmantošana saimniecību vadīšanas un plānošanas pilnveidošanā.
Struktoru ielā 14, Rīga, LV-1039 tālr. 7552909 faks: 7828127 E-mail: LVAEI @ LVAEI.ORG.LV
|